Vodena stihija

(VIDEO) POPLAVE ŠIROM BALKANA: U Sisku vojska celu noć ojačavala nasipe!

AP
700 pripadnika hrvatske vojske bori se protiv poplava u Sisku i Karlovcu, Ilovu zapljuskuju talasi - počela evakuacija starijeg stanovništva

ZAGREB/BANJALUKA/LJUBLJANA - Bitka sa poplavama u Hrvatskoj se nastavlja pošto je vrhunac vodenog talasa prošao Karlovac ali opasnost se pomerila ka području Siska i Ilove, odakle evakuišu starije stanovništvo, dok je u poplavljenim područjima Unsko-sanskog kantona BiH stanje danas nešto bolje nego juče, javili su mediji u Hrvatskoj i BiH, izveštavajući i da je u tri poplavljena prijedorska naselja pod vodom približno 250 stambenih objekata.

http://www.youtube.com/watch?v=OGsos90lshU

Prema poslednjim vestima iz Hrvatske, uprkos svim naporima da se ojačaju nasipi kod Ilove, vodena stihija je nezaustavljiva. Voda je već doprila do prvih kuća, a iz tog grada uveliko se evakuišu stariji stanovnici.

Opasnost od visokog vodostaja Kupe seli se na područje Siska, ali se sa podivljalim vodotokovima bore i na požeškom području u Kostajnici i drugim delovima Hrvatske.

Printskrin Hrt 

Na konferenciji za novinare u sedištu sisačke gradske uprave, generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić rekao je da se radi o ekstremnim prilikama na sisačkom području i u drugim delovima Hrvatske, da su nadmašeni stogodišnji proseci, ali da ovaj put ima dovoljno vremena da se pripremi odbrana na kritičnim mestima.

printscreen YT 
U Sisku su cele noći ojačavani nasipi, Foto Printscreen

Plišić je rekao da vodeni talas po Kupi ide prema Sisku i da se sutra očekuje u Letovaniću, a prekosutra u Sisku.

"Kad se sretnu dva vodna talasa - Save i Kupe, u Sisku možemo očekivati veće vodostaje nego su bili u februaru", rekao je Plišić i dodao da njegovo preduzeće često optužuju da kanali nisu dovoljno očišćeni, ali da udruženja zelenik kažu da su očišćeni i previše i da u Hrvatskim vodama smatraju da su očišćeni sasvim dovoljno.

http://www.youtube.com/watch?v=ku8Tjt72x88

Pažnja se sada seli na šire sisačko područje, posebno kod Žažine i Letovanica, gde će se susresti vodeni talasi Save i Kupe, pa su na to područje upućene dodatne snage hrvatske vojske.

Ukupno 700 pripadnika hrvatske vojske angažovano je u borbi protiv poplava u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj i Požeško-slavonskoj županiji, objavilo je jutros Ministarstvo obrane.

Zbog velikih poplava koje su pogodile Hrvatsku, problema ima i u željezničkom saobraćaju.

U Sloveniji, gde je u bujici juče jedna osoba izgubila život, vodostaji reka stagniraju, ali je proglašen "crveni" alarm opasnosti u slivu Krke čije pritoke rastu, dok se stanje uz obale Drave i Mure smiruje.

Odsek Civilne zaštite Prijedora saopštio je da je zbog izlivanja Sane i Gomjenice iz korita i prodora podzemnih voda u naseljima Tukovi, Raškovac i Gomjenica poplavljeno blizu 250 stambenih objekata a da je vodostaj Sane rano jutros bio 465 santimetara i niži je za 10 santimetara u odnosu na jučerašnji maksimum.

http://www.youtube.com/watch?v=bOwjcOtiH_4

U poplavljenim naseljima vršeno je nasipanje materijalom i postavljanje vreća sa peskom, postavljeni su privremeni nasipi, a teritorijalna vatrogasna jedinica ispumpavala je vodu iz poplavljenih prostorija, prevozila stanovništvo čamcima u naselju Gomjenica i proveravala kritične tačke.

Gradski štab za vanredne situacije Prijedor proglasio je juče treći stepen pripravnosti zaštite od poplava.

Vanredna sitaucija proglašena je u opštini Gradiška, gde su vlasti tražile da im se u naredna 24 sata obezbede mobilne pumpe većeg kapaciteta.

Na jutrošnjoj sednici konstatovano je da je trenutni vodostaj reke Save od 730 santimetara na nivou kada se uvode redovne mere zaštite od poplava, a tokom dana očekuje se dalji porast nivoa Save, što će prouzrokovati plavljenje nebranjenih terena na području mesnih zajednica Vrbaška, Gašnica, Bistrica i Orubica.

printscreen YT 
Foto Printscreen

Na sinoćnjoj vanrednoj sednici taj štab je doneo odluku o proglašenju vanredne situacije odbrane od poplava na području opštine Gradiška.

Fena izveštava da je prema izveštaju Kantonalnog operativnog centra Civilne zaštite, najteže na području opštine Cazin, gde je vodostaj posle ponoći iznosio 285 santimetara, a maksimalni je bio juče u devet sati 318 santimetara.

Na području opštine Bihać stanje se, takođe, popravlja a i dalje su poplavljene kuće u nekoliko naselja.

Vodostaj reke Une juče je čitav dan i noć iznosio 116 santimetara, a jutros u osam sati izmereno je 114 santimetara.

Nivo vode se smanjuje, a u Bosanskoj Krupi vodostaj reke Une u blagom je opadanju a trenutno nema poplavljenih objekata.

I na području opštine Ključ vodostaj Sane je u opadanju i voda se povlači u svoje korito, kao i u opštini Sanski Most.

Hrvatski portal "Indeks" javio je da od vodostaja Une strepe u Hrvatskoj Kostajnici zbog vodostaja u BiH.

AP 
karlovac je preživeo najgore, Foto AP

Navodi se da je vrhunac vodenog talasa prošao Karlovac i da je sinoć nevreme sa gradom pogodilo područje Lipika i da se reka Ilova izlila kod Banove Jaruge.

Opasnost od visokog vodostaja Kupe seli se na područje Siska, ali se sa podivljalim vodotokovima bore i na požeškom području u Kostajnici i drugim delovima Hrvatske.

Pažnja se sada seli na šire sisačko područje, posebno kod Žažine i Letovanica, gde će se susresti vodeni talasi Save i Kupe, pa su na to područje upućene dodatne snage hrvatske vojske.

Agencija Hina prenosi saopštenje slovenačke službe za zaštitu i spašavanje iz Ljubljane da je u Sloveniji juče i danas zbog obilne kiše sa poplavama, naročito u centralnim i istočnim delovima zemlje, pod vodom bilo oko hiljadu objekata a zbog raskvašenog tla aktivirano je više od 240 klizišta.

U Sloveniji je juče jedna osoba izgubila život, a za drugom iz vozila koje je u reku povukla nabujala voda još se traga.

Zbog poplava je bilo evakuisano 17 osoba.

Vodostaji reka danas stagniraju, ali je proglašen "crveni" alarm opasnosti u slivu Krke, čije pritoke i danas rastu, dok se stanje uz obale Drave i Mure smiruje, navodi hrvatska agencija.

Zbog klizišta, ulegnutog kolovoza ili vode koja se s obala reka izliva na puteve, još je zatvoren za saobraćaj veliki broj magistralnih i lokalnih puteva u istočnom delu Slovenije.