Klubovi nemaju adekvatne lekare
Pamet u glavu!
- Poznavao sam pokojnog Vigora Bovolentu, bili smo u društvu na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996 - kaže za Kurir poznati lekarMoma Jakovljević, koji je dugo brinuo o zdravlju reprezentativaca Jugoslavije i igrača KK Partizan. Smrt poznatog italijanskog odbojkaša na utakmici povod je da s Jakovljevićem razgovaramo o sve većem broju tragedija na sportskim borilištima širom planete.
- Granice se pomeraju, napori su sve veći, igra se u paklenom ritmu. Tako je u fudbalu, košarci, ali i u tenisu. Neka se klubovi ne ljute, ali smatram da mnogi nemaju adekvatnu medicinsku službu, odnosno da imaju lekare koji ih samo vode kod drugih lekara - priča Jakovljević i dodaje:
- Lekar koji prati sportiste mora da bude veoma iskusan. Kada sam radio u KK Partizan, pokojni profesor Nikolić je zahtevao da budem na svakom treningu. Klub mora da ima tim koji se sastoji od hirurga, ortopeda i kardiologa, a mnogo toga bi trebalo da se promeni i u samim pregledima. Vi danas možete imati dobre rezultate na EKG, a za dva dana doživeti srčani udar.
Pomoćnik direktora KBC „Dragiša Mišović“ zalaže se za promene u pristupu kontroli zdravlja sportista i za uvođenje novih, modernijih metoda.
- Pregledi bi trebalo da se rade najmanje jednom u šest meseci, a uključivali bi ultrazvuk srca, kolor dopler krvnih sudova, kao i test opterećenja. Takođe, veoma je važna analiza hormona trampolina i CK iz krvi, što se ne radi u dovoljnoj meri. Neophodno je ispitati da li je neko sklon emboliji pluća takozvanim D-dimer metodom.
Mnogi kriju doping kao zmija noge
Kada je reč o nedozvoljenim sredstvima, bez kojih moderan sport izgleda ne može, Jakovljević smatra da ključnu ulogu ima klupski lekar.
- To je posebna tema, a mnogi je kriju kao zmija noge. Glavnu ulogu mora da ima klupski lekar. Testovi na narkotike mogu da se kupe u svakoj apoteci i, kada igrači vide da se to redovno kontroliše, sigurno drugačije razmišljaju i o dopingu. Bar sam ih ja redovno primenjivao - izjavio je Moma Jakovljević.