Kao nacije i građani sveta, svi mi smo definisani izborima koje pravimo. Ti izbori iziskuju žrtvu onih koji ne traže korist za sebe, već deluju kako bi odredili budućnost onih koji se još nisu rodili, poručio je predsednik Srbije
LISABON - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da nagrada Saveta Evrope Sever - Jug, koja mu je danas uručena u Lisabonu, predstavlja priznanje srpskom narodu i da je prima u njegovo ime.
Građani Srbije su najzaslužniji za napredak naše države, jer su izdržali teret veoma teških reformi, rekao je Tadić na svečanosti na kojoj mu je predsednik Portugalije Anibal Kavako Silva uručio ugledno priznanje, koje je, inače prvi put dodeljeno jednom šefu države.
Tadić je rekao da "srpski narod zaslužuje novu šansu za stabilnu i prosperitetnu budućnost, jer se jasno opredelio za put demokratije i evropskih vrednosti".
On je podsetio da su građani Srbije pre više od jedne decenije načinili nedvosmislen izbor za demokratiju, i da su u međuvremenu doneli još neke odluke koje su ih defininisale kao narod i naciju.
"Kao nacije i građani sveta, svi mi smo definisani izborima koje pravimo. Ti izbori otvaraju neka vrata, a neka druga zatvaraju. Ti izbori iziskuju žrtvu onih koji ne traže korist za sebe, već deluju kako bi odredili budućnost onih koji se još nisu rodili", poručio je Tadić.
Prema njegovim rečima, poslednji veliki međaš na putu koji su građani Srbije odabrali u oktobru 2000. godine jeste status kandidata za članstvo u EU, a opredljenje za taj put potvrđivali su i na potonjim izborima, ali i unutrašnjim nacionalnim dijalogom.
"Srbija je izabrala stabilnost i samopoštovanje i odlučili smo da prihvatimo odgovornost koja dolazi sa našim položajem u međunarodnoj zajednici, a taj položaj postaje sve bolji i čvršći, za šta smo nedavno dobili i priznanje sticanjem statusa kandidata za članstvo u EU i potvrdom naše buduće integracije u Evropu", objasnio je Tadić.
Prema njegovim rečima, Srbija će nastaviti da ulaže napore kako bi do kraja godine dobila datum za otvaranje pregovora o punopravnom članstvu u EU.
"To je nešto što smo zaslužili ispunjavanjem kriterijuma. Otvaranje pregovora biće trenutak kada će proces evrointegracije Srbije preći tačku iza koje više nema povratka na staro", rekao je Tadić.
Šef srpske države je rekao da će Srbija i u budućnosti ostati na putu reformi i biti partner svojim susedima.
"Naše delovanje za cilj ima konsolidovanje mira u regionu i modernizaciju našeg društva. To potvrđujemo ne samo zajedničkim evropskim vrednostima, već i braneći svoj identitet i podstičući kompetitivnost naše ekonomije", rekao je Tadić.
Srbija je, kako je dodao, odanost vrednostima koje proističu iz njenog međunarodnog položaja dokazala i načinom na koji se obračunala sa organizovanim kriminalom.
Mreža nasleđenih kriminalnih organizacija je, prema Tadićevim rečima, pretila da ugrozi stabilnost i same temelje demokratskog društva u Srbiji, ali je, zajedno sa EU i SAD, poveden sistematski rat protiv organizovanog kriminala koji je dao ozbiljne rezultate.
Osvrćući se na problem Kosova, koji, kako je istakao, nije od značaja samo za Srbiju, već i za stabilnost čitavog regiona, Tadić je ponovio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost svoje južne pokrajine, ali da istovremeno ne želi ni zamrznuti konflikt.
Srbija, objasnio je, nastoji da dođe do pravednog kompromisa za trajno i sveobuhvatno rešenje na Kosovu.
"Samo takvo rešenje može može doprineti istinskom pomirenju i trajnom miru među narodima Balkana", rekao je Tadić, i predstavio svoj plan u četiri tačke kao osnov za postizanje rešenja.
Kao još jedan od preduslova za prevazilaženje nasleđa poslednje decenije prošlog veka Tadić je naveo neophodnost procesuiranja odgovornih za ratne zločine, i podsetio da je Srbija hapšenjem haških optuženika i usvajanjem skupštinske deklaracije o Srebrenici dokazala iskreno opredeljenje za pomirenje u regionu.
On je podsetio i na lične inicijative koje je preduzeo sa tim ciljem, kao što su posete Srebrenici, Bratuncu, Vukovaru i drugim mestima na kojima su nevini postali žrtve, a koje su doprinele podizanju poverenja i stabilnosti u regionu.
Nagrada Sever - Jug predsedniku Srbije je dodeljena novembra prošle godine, u "znak priznanja njegovom političkom zalaganju za pomirenje na Balkanu i integraciju njegove zemlje u proces izgradnje Evrope", kako je tada saopštio Savet Evrope.
Pored predsednika Srbije, dobitnica nagrade za Jug je Sojhajr Belhasen, predsednica Međunarodne federacije za ljudska prava iz Tunisa, koja nagradu dobija kao priznanje za dugogodišnju posvećenost borbi za ljudska prava u svetu i prava žena u zemljama u razvoju.
Ova nagrada se od 1995. svake godine dodeljuje dvema ličnostima za unapređenje ljudskih prava, razvoj interkulturnog dijaloga.