Branisalv Lazić rekao je da će do kraja ove sezone (2012/2013) biti proizvedene prve količine vakcina za sezonski grip
BEOGRAD - Institut 'Torlak' u Beogradu najavio je da će posle izbora strateškog partnera početi i proizvodnja sezonske vakcine protiv gripa za sledeću sezonu.
Direktor Instituta dr Branislav Lazić kazao je da će, u zavisnosti od priliva sredstava, nalaženja strateškog partnera, kao i pomoći Svetske zdravstvene organizacije, do kraja ove sezone (2012/2013) biti proizvedene prve količine vakcina za sezonski grip.
Lazić je rekao da su u poslednjih godinu dana intenivno vođeni razgovori sa svim zaintersovanim strateškim partnerima, a da su pisma o namerama potpisana s kompanijama "Glakso Smit Klajnom" i "Sanofi Paster".
Strateško partnerstvo, kako je kazao, podrazumeva sedam godina saradnje, transfer tehnologija i znanja, ulaganje stranog partnera u "Torlak", kao i ulaganje u pretklinička i klinička ispitivanja vakcine za grip.
"Posle analize i kada odlučimo izaći ćemo s predlogom o izabranom strateškom partneru pred Vladu Srbije", kazao je Lazić.
Reč je o dve najveće kompanije za proizvodnju vakcine na svetu, koje zajedno obuhvataju više od 48 odsto tržišta, a svaka od njih je procenjena na više od 20 milijardi evra.
Govoreći o ispitivanjima vakcine, Lazić je rekao da je treća faza pri kraju i da je za nju obezbeđeno 1,7 miliona dolara.
Početkom maja počeće pretklinička ispitivanja, kazao je Lazić, podsetivši da je 80 odsto pretkliničkih ispitivanja moguće sprovesti u Srbiji, na "Torlaku", budući da raspolaže akreditovanom laboratorijom.
Drugi deo, odnosno 20 odsto istraživanja moraće da se obavi u inostranstvu. Nakon toga, uslediće klinička ispitivanja - 50 odsto količine testiraće se u Srbiji, a 50 odsto u zemljama EU.
"Očekujemo veliku pomoć koju su ponudili strateški partneri da nađemo adekvatnu ustanovu za to. Biće urađeno po sistemu dvostruke slepe probe, što znači da ni ja, a ni oni koji testiraju ne znaju za koga testiraju niti ja znam ko će testirati vakcinu za Torlak", kazao je dr Lazić.
Najpre je planirano da se počne s proizvodnjom 500.000 doza vakcine, a kada se postigne odgovarajući kontinuitet, ti kapaciteti bi trebalo da iznose i do 800.000 doza.
Govoreći o najavama o primeni vakcine protiv raka pluća i u Srbiji i saradnji s kubanskim stručnjacima, Lazić je kazao da treba biti maksimalno obazriv, budući da se radi lečenju najtežih i najosetljivijih pacijenata.
"Ta vakcina će morati da ispuni sve ono što se ispunjava po evropskim standardima, kao i da prođe vreme koje je potrebno - pretklinička, klinička i sva druga ispitivanja koja moraju da se obave", kazao je Lazić.
On je naveo da "Torlak" prati dešavanja u svetu i da je u poslednjih pet godina započeta saradnja i komunikacija sa kubanskim stručnjacima oko drugih vrsta vakcina.
"Pre nekoliko dana započeli smo razgovore i oko vakcine protiv raka pluća, a prema evropskim standardima koje poštujemo očekujem da potpišemo pismo o namerama, da dobijemo celokupnu dokumentaciju, a potom pristupimo i daljim potezima", kazao je Lazić.