Svet strahuje od ishoda referenduma u Škotskoj

AP
Pristalice nezavisnosti očekuju da će sa rezervama nafte i 5,5 miliona stanovnika ova ostrvska zemlja procvetati

EDINBURG - Građani Škotske sutra odlučuju da li će ostati u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva ili krenuti putem nezavisnosti, a od ishoda referenduma i njegovih posledica strahuje Britanija, ali i ceo evropski kontinent.

Neizvesnost

Atmosfera uoči referenduma u samoj Britaniji je uzavrela. Istraživanja pokazuju da je trka više nego neizvesna, ali da je broj pristalica nezavisnosti sve veći. Procenjuje se da je od više od četiri miliona registrovanih glasača neodlučno njih oko 500.000.
U središtu javne debate našlo se i pitanje pravednosti dogovora Edinburga i Londona, po kojem Škotima u dijaspori nije dozvoljeno da glasaju, čime je za to pravo uskraćeno milion Škota.

Eventualna nezavisnost Škotske bi osim brojnih političkih postavila i značajna ekonomska pitanja jer su Britanci ranije upozorili Škote da u slučaju otcepljenja ne bi mogli da zadrže britansku funtu kao nacionalnu valutu.

Blagostanje

Međunarodni monetarni fond je zaključio da odluka Škotske da izađe iz sastava Velike Britanije može izazvati kratkoročne negativne reakcije na tržištima zbog neizvesnosti o budućoj ekonomskoj politici Škotske.

Pored nacional-romantičarskih motiva za otcepljenje od Britanije, postoje i drugi. Eksploatacija nafte u Severnom moru, koja je Norvešku učinila zemljom blagostanja, mogla bi imati slične posledice i u slučaju Škotske.
Rezerve nafte kojima raspolaže Britanija u stvari pripadaju Škotskoj, a ona ima nepunih 5,5 miliona stanovnika.