Kosovo na silu u Londonu
Briga ih za MOK.
Namera izvestioca Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček da progura Kosovo na letnje Olimpijske igre u Londonu završiće se samo na pokušaju. U amandmanu koji je predala na rezoluciju o Kosovu, a u koji je Tanjug imao uvid, ona je ukazala na značaj „podizanja odnosa Kosova i predstavljanja u međunarodnim institucijama koje se bave kulturom i zaštitom nasleđa, kao i u sportskim organizacijama“.
Generalni sekretar OK Srbije Đorđe Višacki kaže da je naš Olimpijski komitet već reagovao i da su pravila učešća određena pravilima MOK.
„Želje pojedinaca, ma koliko bile dobronamerne ili zlonamerne, nemaju nikakav uticaj na mogućnost učešća na Olimpijskim igrama jer su organizacija i učešće u isključivoj nadležnosti Međunarodnog olimpijskog komiteta, a pravila učešća su određena Olimpijskom poveljom MOK. Prema Povelji, učešće se ostvaruje kroz priznate nacionalne olimpijske komitete, što je u ovom slučaju samo Olimpijski komitet Srbije.
S tim u vezi u više navrata smo upoznali Međunarodni olimpijski komitet i predstavnike međunarodnih organizacija da je OK Srbije spreman i više nego voljan da u svoju misiju za Olimpijske igre u Londonu uključi i sve sportiste s teritorije Kosova i Metohije koji imaju rezultat koji bi ih vodio na Igre“, navodi se u saopštenju Đorđa Višackog.
Ivanji: Tako ne može
Željko Ivanji, član Ujedinjenih regiona Srbije i delegacije srpskog parlamenta u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, tvrdi da Evropski parlament ne može da odlučuje o učešću Kosova na OI.
- Mi kao država ne možemo da utičemo na odluke Evropskog parlamenta jer jednostavno vlade zemalja nemaju nikakav uticaj na to telo. Međutim, siguran sam da Evropski parlament nije institucija koja može da dovede samozvanu Republiku Kosovo na Olimpijske igre u London. To može da bude samo preporuka i ništa više - kaže Ivanji.
MOK pravio presedane
Međunarodni olimpijski komitet u nekoliko navrata pravio je presedane i dozvoljavao sportistima da se takmiče pod zastavom ove organizacije iako politička situacija u njihovim zemljama nije bila sređena. Primera radi, sportisti iz Jugoslavije takmičili su se u Barseloni 1992. godine, ali samo u individualnim sportovima i bez državnih obeležja, a istu sudbinu na raznim takmičenjima doživeli su Severna i Južna Koreja, Kineski Tajpeh, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Zajednica nezavisnih država...