Za 18.000 evra falsifikovali nemačka dokumenta za Srbe

Članovi bande su godinama "angažovali" žene koje su u Austriji živele kao beskućnice da se formalno udaju za muškarce iz Srbije

BERLIN - Policije Austrije, Nemačke i Srbije uhapsile su članove bande koja je građanima Srbije pribavljala lažne venčane listove i dozvole boravka u zemljama EU.
Kako piše list "Zidojče cajtung", članovi bande su godinama "angažovali" žene koje su u Austriji živele kao beskućnice, često i zavisne od droga ili se bavile prostitucijom, da se formalno udaju za muškarce iz Srbije, na osnovu čega su oni onda dobijali boravak u Austriji.
Mnogi od njih su se potom, navodno zaposleni u firmi za čišćenje u Minhenu koja je postojala samo na papiru i pripadala takođe članovima iste bande, prijavljivali u tom gradu na jugu Nemačke. Naime, pridošlice sa obezbeđenim poslom dobijaju dozvolu boravka ne samo na dve, već na pet godina.
Prevaru su najpre uočili upravo zaposleni u uredu za prijavljivanje u Minhenu, pitajući se gde žive navodne supruge ljudi iz Srbije, listom oženjenih Austrijankama.
Od građana Srbije koji su želeli da po svaku cenu dobiju papire u zemljama EU članovi bande, koju su činila dva brata, sin jednog od njih i dalji rođaci, naplaćivali su i do 18.000 evra.

Ljudima u Srbiji nudili su "kataloge" sa slikama žena, mogućim "kandidatkinjama" za udaju. One su potom odvođene u Srbiju i dokumente o udaji potpisivale ne razumevajući često nijednu reč sadržaja. Delimično su od njih uzimani i samo lični dokumenti i na osnovu njih falsifikovani venčani listovi.
Pri tome, najčešće te žene nisu čak ni dobijale novac koji su im članovi bande obećavali za "uslugu", naveo je za "Zidojče cajtung" glavni istražitelj policije u Beču Robert Štoc.

Prema navodima policije, istraga je izuzetno spora i teška, jer vlasti sada žele da provere sve brakove sklopljene između državljana Srbije i Austrijanki od 2007. godine. Do sada je već utvrđeno da je 71 tako sklopljeni brak bio lažan.
Protiv svih je pokrenut istražni postupak, 17 osoba je već osuđeno na novčane ili zatvorske kazne.

U Minhenu, gde su tako "oženjeni" muškarci iz Srbije potom "zapošljavani" u nepostojećoj firmi, istraga protiče još sporije, a vlasti strahuju da su tamo do sada uhvaćeni "klijenti" ove bande samo "vrh ledenog brega", jer načelno je bilo moguće da se prijave u bilo kojoj opštini bilo gde u Nemačkoj.