Stvoreni osetljivi hemijski senzori

NAPREDAK: Elektronski nos prave od grafena

Istraživači iz Čikaga uspeli da naprave mikrometarske detektore koji mogu da uhvate molekule gasa

ČIKAGO - Naučnici su uspeli da naprave ekstremno osetljiv hemijski senzor zasnovan na manama kristala u listovima grafena. Te nesavršenosti imaju jedinstvena elektronska svojstva, koja su istraživači uspeli da iskoriste kako bi povećali osetljivost apsorbovanja gasa za čak 300 puta.

- Kad se formira list ili latica grafena, njegova polikristalinska struktura ima slučajne granice između pojedinačnih kristalnih grudvica. Te „granice“ znatno utiču na svojstva lista i latica - kaže Amin Salehi Kodžin, profesor mehaničkog i industrijskog inženjeringa Univerziteta Ilinoisa u Čikagu. Te granice mnogi smatraju greškama koje razbacuju elektrone i mogu da oslabe latice. Međutim, Salehi Kodžin i njegove kolege pokazali su da ove nesavršenosti mogu da se iskoriste za gasne senzore napravljene od grafena.

Greške

Oni su napravili mikronsku, pojedinačnu grafensku granicu kako bi ispitali njena elektronska svojstva. Otkrili su da gasne molekule privlači ta granica i da se gomilaju na njoj, zbog čega je idealno mesto za detektovanje gasnih molekula.

Štelovanje

Naučnici već decenijama pokušavaju da razviju osetljiv i robustan senzor.

- Sad je moguće da sintetišemo ove „granice“ na mikrometarskoj skali i da ceo proces kontrolišemo. Zbog toga je lako i jednostavno napraviti senzore veličine čipa i koristiti ih u svakodnevnom životu - kaže Bidžandra Kuma, član tima istraživača.

Salehi Kodžin kaže da je moguće naštelovati elektronske osobine grafenske granice i zahvaljujući tome dobiti pouzdan i stabilan elektronski nos.

- Taj elektronski nos bio bi privlačan gasnim molekulima i imao bi vrlo oštre reakcije na njih. Zahvaljujući tome, mogao bi da detektuje čak i pojedinačne molekule, pa bi bio idealan senzor - objašnjava on.