Marinković: Građane Srbije sve manje zanima politika!
BEOGRAD - Potpredsednik Skupštine Srbije Vladimir Marinković rekao je danas da su građani Srbije sve manje zainteresovani za politiku, a da je upravo njihov aktivizam potreban u kontroli rada izvršne vlasti.
Na skupu o transparentnosti rada parlamenta u okviru tvining projekta "Jačanje kapaciteta Narodne skupštine Srbije u procesu evropskih integracija" koji se sprovodi sa parlamentom Grčke, Marinković je kazao da je zainteresovanost građana za politiku od 2004. do danas opala 20 odsto.
On je kazao da su rezulatati istraživanja nevladine organizacije "Crta" pokazali i da 57 odsto građana Srbije ne zna ništa o reformskim zakonima koje je Skupština Srbije usvojila u poslednjih nekoliko meseci, navodeći zakone o radu, privatizaciji i stečaju.
Prema njegovim rečima, namera tih zakona je da stvore najbolje moguće uslove za ekonomski razvoj i nova radna mesta.
Marinković je naveo da čak 93 odsto građana ne učestvuje u bilo kakvim akcijama na nivou lokalne samouprave.
"Želimo da građani budu uključeni u sve ove procese, u proces kontrole kako se troši novac i u proces donošenja zakona", kazao je Marinković.
On je naveo da je potrebno da se parlament maksimalno otvori prema građanima, da je važno da poslanici otvaraju poslaničke kancelarije i budu u svakodnevnom kontaktu sa građanima kao neka vrsta mosta između građana i izvršne vlasti.
"Ako imamo otvoren i demokratski parlament, imaćemo bolju kontrolu rada Vlade Srbije", kazao je Marinković i dodao da parlament i poslanici treba stalno da rade na animiranju građana.
Prema njegovim rečima, neophodna je saradnja parlamenta s nevaldinim organizacijama koje promovišu interese velikog dela građana Srbije.
Marinković je naveo da je tvining projekat koji se sprovodi sa Grčkom važan zbog iskustava parlamenta te države u pogledu transparentnosti rada i da se nada da će u Srbiji biti uveden e-parlament.
Generalni sekretar parlamenta Grčke Atanasios Papaioanu (Athanasios Papaioannou) rekao je da je transparentnost bila ključna za poverenje građana Grčke u parlament i političare.
On je rekao da su pre pet godina kada je počela ekonomska kriza parlament i sve političke partije i političari bili na meti kritike građana koji su smatrali da je politički sistem skup i da se mnogo toga skriva od očiju javnosti.
Prema njegovim rečima, građani su hteli da vide da političari dele njihovu sudbinu i budžet parlamenta je smanjen 40 odsto, a sve odluke koje se se donosil bile su objavljene i dostupne javnosti.