SAMI SMO KRIVI: Vrućine, suše i poplave zbog globalnog zagrevanja koje je uzrokovao čovek!

printscreen YT
Stručnjaci godinama nisu uspevali da vremenske ekstreme poput suše, talasa vrućina ili oluja, pripišu globalnom zagrevanju za koje je odgovoran čovek, ali najnovije studije ukazuju upravo na tu vezu

VAŠINGTON - Naučnici koji su proučavali 16 slučajeva ekstremnih vremenskih uslova u svetu u poslednjih godinu dana pronašli su na polovini "otiske" globalnog zagrevanja za koje su zaslužni ljudi.

Stručnjaci su otkrili da je promena klime dovela do ekstremnijeg vremena u devet slučajeva: talasi vrućine u Australiji, Evropi, Kini, Japanu, Koreji, intenzivne kiše u delovima SAD i Indije i sušu u Kaliforniji i na Novom Zelandu. Naučnici nisu mogli da pronađu vezu sa globalnim zagrevanjem sa ranom mećavom u Južnoj Dakoti, čudnim olujama u Nemačkoj i na Pirinejima, obilnim kišama u Koloradu, južnoj i centralnoj Evropi i hladnim prolećem u Britaniji.

Naučnici su juče objavili 22 studije o klimatskim ekstremima u specijalnom izdanju glasila Američkog meteorološkog društva. Stručnjaci godinama nisu uspevali da vremenske ekstreme poput suše, talasa vrućina ili oluja, pripišu globalnom zagrevanju za koje je odgovoran čovek.

Sada, piše AP, zahvaljujući boljim kompjuterskim modelima i novim istraživanjima u nekim slučajevima naučnici su uspeli da utvrde da li postoji veza između određenih meteoroloških pojava i promene klime. Jedino pitanje je svrsishodnost i tačnost tih studija.

Urednici kompilacije studija napisali su da ljude i životinje više pogađa ekstremno vreme nego vremenske promene generalno. Javnost se tada fokusira na ekstremne vremenske uslove i odmah ih vezuje sa promenom klime što nije uvek tačno i autori studije se sada nadaju da će na ovaj nači pomoći da javnost razume dugoročne promene.