GAŠIĆ U SKUPŠTINI: Zakon o kontroli izvoza i uvoza naoružanja i opreme pred poslanicima

Dragan Kadić
Srbija je najveći izvoznik naoružanja i vojne opreme u regionu Jugoistočne Evrope

BEOGRAD - Ministar odbrane Bratislav Gašić predstavio je danas u parlamentu Predlog Zakona o izvozu i uvozu naoružanja i vojne opreme (NVO), kojim se uređuju način i uslovi izvoza i uvoza te opreme i naoružanja, njihov tranzit i transport i pružanje brokerskih usluga.

Ministar je pozvao poslanike da glasaju za taj zakon. Tim propisom, naglasio je minsitar, uređuju se postupci izdavanja dozvole i ovlašćenja nadležnih organa u sprovođenju tog zakona.

Cilj usvajanja zakona je ostvarivanja i zaštita odbrambenih, bezbednosnih i spoljnopolitičkih interesa Srbije, njenog međunarodnog kredibiliteta i obezbeđenja poštovanja međunarodnih obaveza u toj oblasti.

Gašić je naglasio neophodnost donošenja tog zakona zbog usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa novim pravilima i procedurama EU, kao i primene međunarodnih sporazuma, konvencija i režima, koje je Srbija zemlja prihvatila ili koje namerava da prihvati.

Razlozi za njegovo donošenje je i neophodnost stvaranja pravnog okvira za obezbeđenje čvršćeg sistema kontrole u toj oblasti i eliminisanje mogućih neželjenih izvoza i trgovine tom robom.

Pored toga, Zakon o spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene, koji je sada na snazi, donet je 2005. godine i odnosio se na Državnu zajednicu Srbija i Crna Gora koja je tada postojala, a u međuvremenu su sve zemlje u regionu donele nacionalne zakone u toj oblasti, rekao je minstar.

Predlog zakona sadrži sedam delova među kojima su, osim uvodnih, odredbe o uslovima za izvoz i uvoz naoružanja i vojne opreme i pružanje brokerskih usluga i tehničke pomoći, odredbe o dozvoli, o transportu i tranzitu NVO, o nadzoru, kaznene i prelazne i završne odredbe.

Ministar Gašić je obrazložio i Predlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma Vlade Srbije i Vlade Alžira o uzajamnoj razmeni i zaštiti tajnih podataka uz oblasti odbrane.

Suficit u izvozu oružja

Gašić je izjavio da namenska industrija ostvaruje suficit u spoljnotrgovnskoj razmeni sa inostranstom, a Srbija je najveći izvoznik naoružanja i vojne opreme u regionu Jugoistočne Evrope.

"Od prihoda ostvarenih izvozom moguće je sprovesti modernizaciju vojnih snaga Srbije i ulagati u revitalizaciju postojećih kapaciteta namenske industrije i konačno usmeriti veća sredstva u istraživanje i razvoj NVO“, rekao je Gašić.

On je naveo da je broj izdatih dozvola za izvoz i uvoz kontrolisane robe u ministarstvu nadležnom za poslove spoljne trgovine konstantno rastao, kao i njihove vrednosti.

Nabrajajući taksativno broj izdatih dozvola za izvoz, Gašić je rekao da je u 2006. izdato 300 dozvola, u vrednosti od oko 346 miliona dolara, u 2007. izdate su 372 dozvole u vrednosti od oko 300 miliona dolara, u 2008. izdate su 343 dozvole u vrednosti od oko 581 miliona dolara, a u 2009. izdato je 360 dozvola u vrednosti od oko 467 miliona dolara.

U 2010. godini izdato je 348 dozvola u vrednosti od oko 757 miliona dolara, u 2011. izdato je 324 dozvola ukupne vrednosti oko 369 miliona dolara, u 2012. izdato je 366 dozvola u ukupnoj vrednosti od oko 460 miliona dolara, a prošle godine 444 dozvole u vrednosti od oko 775 miliona dolara.

Ove godine, zaključno sa 30. junom izdato je 190 dozvola, rekao je Gašić.

On je dodao da, kada je reč o uvozu, u 2006. godini izdato je 100 dozvola u vrednosti od oko 12 miliona dolara, u 2007. godini 135 dozvola u vrednosti od oko 57 miliona dolara, u 2008. godini 176 dozvola vrednosti od oko 129 miliona dolara, dok su 2009. godine izdate 182 dozvole u vrednosti od oko 111 miliona dolara.

U 2010. godini izdate su 152 dozvole u vrednosti od oko 79 miliona dolara, u 2011. godini 148 dozvola u vrednosti od oko 55 miliona dolara, u 2012. godini 134 dozvole ukupne vrednosti 30,19 miliona dolara, a prošle godine 193 dozvole ukupne vrednosti od oko 54 miliona dolara.

U 2014. zaključno sa 30. junom izdate su 103 dozvole.

Minsitar je istakao da, ukoliko bi se uporedili podaci o izvozu i uvozu, vidi se da je, na primer u 2013. godini izvoz naoružanja i vojne opreme bio gotovo 15 puta veći od uvoza, što znači da je po ovom osnovu ostvaren značajan suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni sa inostranstvom.