Odbor za kontrolu službi bezbednosti

SLEDE OŠTRE KAZNE: Poziv građanima Srbije da se vrate sa stranih ratišta

Foto: Reuters
Na pitanje da prokomentariše izjave da je Srbija potencijalni regrutni centar za džihadiste, Momir Stojanović je rekao da "te informacije nisu tačne"

BEOGRAD - Predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti Momir Stojanović pozvao je danas naše građane koji su iz bilo kojih razloga na stranim ratištima da se odmah vrate u zemlju, kako ne bi došli pod udar oštrih kazni koje će biti uvedene izmena krivičnog zakona.

Zakon pravi gradaciju - za pojedinačno učešće je predviđena sankcija od šest meseci do pet godina, ako je učešće grupno organizovano od jedne do osam godina, a ako neka organizacija podstiče, organizuje ili podstiče učešće naših građana na ratištima van zemlje onda je predviđena kazna od jedne do 10 godina zatvora, rekao je on.

"Skupština će naredne nedelje raspravljati o tim izmenama", najavio je Stojanović i dodao da se procenjuje da nekoliko desetina naših građana učestvuje u ratnim dejstvima van zemlje, "što nije zabrinjavajući broj".

Na pitanje da prokomentariše izjave da je Srbija potencijalni regrutni centar za džihadiste, on je rekao da "te informacije nisu tačne" i da mahom postoje razne agencije koje posreduju i nisu sa naših prostora.

Treba pažljivo pratiti rad agencija koje regrutuju građane pod vidom turističkih putovanja ili neke zarade i onemogućiti im rad na našem prostoru, rekao je on. Stojanović je ocenio da Srbija danas, ni iz jednog razloga, "nije izložena opasnosti od delatnosti radikalnih islamističkih grupa".

On je objasnio da je zasad najrizičnija operacija u kojoj učestvuju naše oružane snage u Libanu.

"Verujem da će Srbija pažljivo prilaziti tom pitanju i da neće, kroz učešće naših mirovnjaka, izazvati reakciju radikalnih islamističkih grupa i izložiti našu zemlju potencijalnoj opasnosti", izjavio je on.

Upitan šta kao predsednik Anketnog odbora za utvrđivanje činjenica o načinu trošenja sredstava iz budžeta Srbije na Kosovu i Metohiji od 2000. do 2012. godine misli o rokovima za razmatranje izveštaja koji je to telo još prošle godine usvojilo, i dostavilo Narodnoj skupštini, Stojanović je odgovorio da tu "nema nepoznanica", ali da u parlamentu "postoje prioriteti".

On je dodao da je Tužilaštvo za organizovani kriminal upoznato sa izveštajem i da veruje da se već bavi tim nalazima.