AMERI PORUČILI HRVATIMA: Sudićemo mi, kod vas bi se proces otegao 10 godina!
ZAGREB - Američka kompanija "Netvorld komjunikejšns" podnela je tužbu protiv hrvatskog nacionalnog avio-prevoznika "Kroacija erlajnza" zbog jednostranog raskida ugovora, o prodaji karata i marketinškom zastupanju za područje Severne Amerike i Kanade, ali umesto da podnese tužbu sudu u Zagrebu, koji je nadležan, odlučila je da proces vodi u SAD s obrazloženjem da bi u Hrvatskoj trajao 10 godina, piše Jutarnji.hr.
Nije saopšteno koliku odštetu traži američka kompanija, ali nema sumnje da je reč o višemilionskoj svoti.
"Netvorld komujunikejšns" i "Kroacija erlajnz" potpisali su 1997. ugovor o prodaji karata i marketinškom zastupanju za područje Severne Amerike i Kanade, koji je važio do 30. jula 2013. U međuvremenu potpisan je novi četvorogodišnji ugovor, koji je stupio na snagu 1. jula 2012. godine. Za to vreme godišnji promet od prodaje karata podignut je sa 2 miliona dolara 1997. na 26 miliona dolara 2013. godine.
Godinu dana pošto je novi ugovor stupi na snagu, 2013, "Kroacija erlajnz" je raskinula ugovor. "Netvorld komjunikejšns" podneo je 8. septrembra 2013. tužbu sudu u Nju Džersiju iako je prema ugovoru za sve sporove nadležan sud u Zagrebu.
Od tada dve kompanije vode pravnu bitku o pitanju nadležnosti. Amerikanci kažu da u Hrvatskoj nije moguće održati pravedno suđenje - "Kroacija erlajnz" je u vlasništvu hrvatske države, pa bi suđenje verovatno bilo pristrasno. Advokati američke firme još tvrde da u Hrvatskoj nema pravne bezbednosti, da sud ne može da prisili stranku u postupku da predoči tražena dokumenta i slično, a i Trgovački sud u Zagrebu je toliko pretrpan poslom da bi proces potrajao dobrih deset godina.
Sudija Suzan D. Vigenton odbacila je na ročištu 23. septembra većinu argumenata "Netvorld komjunikejšnsa" i izjavila da bi suđenje u Hrvatskoj bilo pošteno, ali je ipak odlučila da se sudi u SAD - zbog pretrpanosti hrvatskog suda i mogućnosti da se proces razvuče.
U "Kroacija erlajnzu" nisu hteli da komentarišu, navodi Jutarnji.