Šokantni rezultati jednog istraživanja

Na austrijskim putevima svakog dana 250.000 drogiranih vozača!

BMI / Egon Weissheimer
Policija u Austriji za sada nema savremena tehnička sredstava da na licu mesta utvrdi da li je neko pod uticajem narkotika već se koriste zastarele metode

BEČ - U Austriji je svakodnevno za volanom 250.000 drogiranih vozača.

Ovo su rezultati studije „Druid“, sprovedene širom Evropske Unije. Osobe koje upravljaju vozilom pod uticajem droge ne ugrožavaju samo svoj život već dovode u opasnost i sve druge učesnike u saobraćaju. Oni se čersto ponašaju potpuno nekontrolisano. Nedavno je jedan nadrogirani vojnik (19) u Linzu zaustavio automobil u jednom tunelu i pred kamerama koje nadziru saobraćaj gutao vatru kao neki cirkuzant.

Policija u Austriji za sada nema tehničkih sredstava da na licu mesta utvrdi da li je neko pod uticajem narkotika. Policija je saopštila da se primenjuju zastarele metode kontrole vozača na droge kao u 70­-im. Za one koje policija sumnja da su pod uticajem narkotika moraju pred službenim lekarom zavezanih očiju da spoje svoje kažiprste, crtaju zadate figure i slično.

Međutim, ovi testovi nisu pouzdani, a austrijska policija u dogledno vreme ne može da računa na savremenu opremu. Osim toga, policajci su nedovoljno obučeni, a dodatni problem je što policajci ukoliko sumnjaju da je vozač drogiran, moraju da ga privedu do službenog lekara. Policija to čini samo ako je potpuno sigurna da je za volanom osoba koja je konzumirala drogu ili kada kod nje pronađu i materijalne dokaze o tome (drogu, opremu za konzumiranje). Zato se sada dnevno na austrijskim putevima otkriju u proseku samo dva do tri drogirana lica za volanom.

Testiranje preko dlake

Lani se pojavio „čudesni test“, kojim se proveravalo da li je osoba pod dejstvom narkotika pomoću dlake. Međutim, da bi ovaj test dao pouzdane rezultate, dlake moraju da budu duge barem šest centimetara, pa su se narkomani dosetili i počeli da šišaju na kratko i izbrijavaju.