Posle Izveštaja EK o Srbiji

Joksimović: Ekonomske reforme prepoznate kao dobre

Ministarka je rekla da svaki izveštaj o napretku nikada ne može da bude idealan, ali da predstavlja indikator o tome koliko je Srbija u poslednjih godinu dana uradila da se poboljša život građana

BEOGRAD - Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je zadovoljna Izveštajem Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU, jer u dobroj meri odslikava realnost i da su započete ekonomske reforme prepoznate kao dobre mere.

Joksimović je rekla da svaki izveštaj o napretku nikada ne može da bude idealan, ali da predstavlja indikator o tome koliko je Srbija u poslednjih godinu dana uradila da se poboljša život građana. Ona je ukazala da u oblastima gde je zaista ostvaren napredak ima pozitivnih ocena, dok ima problema, posebno kada su u pitanju pravosuđe i brzina i dostupnost pravde, i da je u tom smislu Izveštaj potpuno objektivan.

Joksimović je rekla da su pozitivno ocenjene mere fiskalne konsolidacije i usvojeni ekonomski zakoni i da je veoma dobro ocenjen napredak u političkim poglavljima 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava, stanje ljudskih i manjinskih prava, medije i reformu pravosuđa, jer su doneti brojni pozitivni zakoni.

"Dobre su stvari, koje se tiču regionalne uloge Srbije", rekla je ministarka i dodala da se insistira na regionalnoj saradnji i stabilnosti u čemu je prepoznata uloga Srbije i da je "ovo najbolji izveštaj od svih zemalja u regionu, koje su u statusu kandidata". Podsetivši da u pregovorima ima 35 poglavlja, Joksimović je rekla da su zamerke odnose na "pogoršanje uslova za slobodno izražavanje u medijima" i smatra da je to malo preoštra ocena, ali da ima prostora za unapređenje u toj oblasti u kojoj su doneta tri važna medijska zakona.

Govoreći o medijima, Joksimović je rekla da nema novca u zemlji i da država nije najveći oglašivač, da autocenzura nije nešto što može da se uvede dekretom, niti da se dekretom iskoreni. Joksimović je navela da su problemi postojanje više od 150 preduzeća u restrukturiranju, koja su na teretu države, glomazan državni aparat i slab i mali privatni sektor.

Zato je potrebna reforma državnog sektora i rešavanje problema preduzeća u restrukturiranju, istakla je ona, ukazujući da je izgubljeno 10 do 12 godina i da je to period kada su obavljene loše privatizacije preduzeća.

Joksimović je najavila da će uskoro posetiti Berlin, gde će u razgovoru sa nemačkim zvaničnicima biti učinjeno sve da se predstavi ono što je Srbija uradila i da je zaslužila otvaranja poglavlja do kraja godine.Prema njenim rečima, Nemačka smatra da je poglavlje 32, koje odnosi na finansijsku kontrolu, moguće otvoriti u paketu sa poglavljem 35, koje se odnosi na dijalog Beograda i Prištine, odnosno napredak u tom dijalogu.

(Tanjug/Pink)