Borba za udah
Stezanje u grudima, zadihanost, kašalj, šištavo disanje, gušenje, nemir i nesanica
Sve ovo su simptomi astme, hroničnog oboljenje disajnih puteva koje stručnjaci povezuju sa savremenim načinom života u zagađenoj okolini. Ovo oboljenje nastaje zbog reakcije disajnog sistema na razne alergene iz okoline - prašinu, duvanski dim, polen, dlake životinja, a okidač može biti i stres, tako da astma velikim delom može biti i psihosomatska bolest.
Napad može početi iznenada, kašljem i nedostatkom vazduha, a kod astmatičara se prvo javljaju otežano disanje i pritisak u grudnom košu. Tokom napada prisutno je ubrzano disanje i borba za vazduh, a prilikom izdisaja čuje se piskav zvuk. Kod bolesnika s napadom astme loš znak je kad se u plućima ne čuje više „piskanje“, pošto to znači da je reč o teškom spazmu (kontrakciji) mišića. Da bi se utvrdila težina astme, pacijent treba da obavi plućne testove i pregled iskašljaja kako bi se isključilo postojanje infekcije i utvrdila prisutnost upalnih ćelija. U slučaju alergijske astme neophodno je utvrditi alergene koji dovode do napada.
Astma se često prvi put javlja u detinjstvu, i to češće kod dečaka nego kod devojčica. Prema procenama stručnjaka, u Srbiji od ovog oboljenja boluje svako sedmo dete.
Čišćenje doma
Veoma je bitno da održavate higijenu prostorija u kojima boravite uz pomoć prirodnih, ekoloških sredstava za čišćenje (http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/proizvodi/calivita/ekoloska-sredstva-za-ciscenje/) koja ne sadrže alergene. Izbegavajte tepihe, redovno čistite i usisavajte kuću i koristite samo kvalitetne filtere za usisivače. Od velike pomoći su i pročišćivači vazduha sa antialergijskim filterima.
Pazite da se na zidovima, posebno u kupatilu, ne pojavljuje buđ, koja je veoma štetna za osobe sklone alergijama.
Dalje od duvanskog dima
Ne pušite i ubedite prijatelje da to ne rade kad su u vašem društvu, jer je duvanski dim užasno štetan za astmatičare.
Vitamin D
Nakon 60 godina istraživanja naučnici su dokazali da nedostatak ovog vitamina može uzrokovati lošiji rad disajnih organa i povećati rizik od nastanka astme. Zanimljivo je da pogoršanje astme nastaje u zimi i u rano proleće, kad ponestaju zalihe vitamina D u našem organizmu.
Nije teško napuniti organizam vitaminom D - to možete učiniti tako što ćete boraviti na suncu 20 minuta svaki dan.
Bežite od polena
Izbegavajte boravak na otvorenom kad u vazduhu postoji velika koncentracija polena. Naročito treba izbegavati trčanje (http://www.trcanje.rs) i sport u jutarnjim satima u područjima bujne vegetacije.