BEOGRAD - U Srbiji nema pacijenata zaraženih ebolom, ali ukoliko se ta bolest pojavi Vojnomedicinska akademija u Beogradu je spremna da se suoči sa tom teškom zarazom, izjavio je danas načelnik Klinike za infektivne bolesti VMA pukovnik Darko Nožić.
Nožić je, u izjavi novinarima na VMA, poručio da je ta medicinska ustanova uvek spremna za sva aktuelna dešvanja u svetu, naročito kada je u pitanju medicina, objasnivši da je procedura za borbu protiv ebole odavno utvrđena i da su već počele preventivne pripreme.
On je istakao da je izvršena priprema zaštitne opreme, postelja za eventualne pacijente, da su utvrđene rute puteva kojim će prolaziti oni koji stignu u zemlju a koji su eventualno zaraženi, način na koji će doći u VMA...
"Priprema podrazumeva i obezbeđivanje adekvatnih lekova. Znamo da nema specifičnih lekova, ali način da se dođe do krvi i odgovarajućih infuzija. To je kompleksan proces koji VMA radi kako bi se pripremila za ebolu", rekao je Nožić.
Prema njegovim rečima, priprema za borbu protiv te bolesti podrazumea i psihološki rad sa zdravstvenim osobljem.
"Podrazumeva i psihilošku pripremu zdravstvenog osoblja, imajući u vidu da je veliki broj zdravstvenih radnika u zapadnoj Africi podlegao eboli. Išli smo po principu dobrovoljnosti, i imali smo maltene stoprocentni odziv", istakao je Nožić.
Načelnik Klinike za infektivne bolesti VMA je poručio da u Srbiji nema pacijenata obolelih od ebole, ali da ima onih koji se nalaze pod nadzorom.
"Nadzor znači da je neko bio u Africi pa sedi kod kuće i javlja se ako mu nije dobro. Za sada nema sumnje na bolesne, nadam se da neće biti, ali ako bude, mi smo spremni", poručio je Nožić.