BEOGRAD - Odnosi Republike Srbije i Republike Srpske ne zavise od političara koji su na vlasti. Oni imaju i instuticionalni okvir i ja izgradnju tih odnosa shvatam kao obavezu svake vlasti sa obe strane Drine. Pa mene su optuživali da sam Koštuničin i da će, kada je na vlast došao Boris Tadić, ti odnosi ići silaznom putanjom. Onda kada je došlo do nove promene vlasti u Srbiji i pobede Nikolića i Vučića, mnogi su govorili da će to trajno udaljiti Srbiju od Srpske. A onda su dve vlade potpisale čitav niz sporazuma i konkretnih projekata, a onda smo zajedno u Višegradu, odnosno u Andrićgradu obeležili sto godina od sarajevskog atentata i Velikog rata", kazao je predsednik RS Milorad Dodik u intervjuu za Nedeljnik.
Uoči izbora zakazanih za 12. oktobar Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, govorio je o svim najvažnijim predizbornim temama: ustavnim reformama u BiH, odnosima sa srpskim vlastima, spoljnopolitičkoj orijentaciji RS u odnosima sa EU i Rusijom, odnosima sa Vladimirom Putinom, ali i tenzijama koje su tokom kampanje nastale u Srpskoj.
Uoči izbora u Bosni i Hercegovini, region je uzdrmao tekst jednog od najpoznatijih hrvatskih novinara Darka Hudelista, koji je saopštio hrvatskoj javnosti "plan" predsednika RS Milorada Dodika da će "pomoći Hrvatima da dobiju svoju državu u BiH i da se otcepe". Dodik je rekao da je to što su napisali "stara priča" i da on nema ništa protiv ukoliko se tako dogovore u Federaciji.
Putin me lično pozvao Kada smo kod Moskve i vaše posete ruskoj prestonici, za nekoliko dana u zvaničnu posetu Srbiji stiže i Vladimir Putin. Različito se komentariše ta poseta, kakav je vaš stav i šta ta poseta može da donese Srbiji?
Izuzetno mi je drago zbog te posete. Tokom mog boravka u Moskvi razgovarao sam sa gospodinom Putinom o toj poseti koja se tada planirala. Razgovarao sam o tome i sa premijerom Srbije gospodinom Vučićem. Srpski i ruski narod povezuje mnogo toga, religija, istorija ali i mogućnosti za saradnju na obostrano zadovoljstvo i ja se unapred radujem takvoj poseti koja će osnažiti veze između naše matice i Rusije, a više o tome moći ću da vam kažem kada se vratim sa tih susreta na koje me je pozvao predsednik Putin lično.
"Ja stojim na stanovištu da je vitalni hrvatski interes u Bosni ugrožen - pa njima tamo predstavnika hrvatskog naroda u predsedništvo biraju Bošnjaci. I nemam nikakav problem da to kažem, to je fakat. U skladu sa tim, ukoliko je hrvatski narod opredeljen za stvaranje trećeg entiteta, on mora o tome da se dogovori sa Bošnjacima, i mi nemamo ništa protiv toga. Neka Federaciju podele kako se dogovore, i mi se slažemo. Mi ne želimo da ugrožavamo ničije pravo, i ničiji interes u Bosni", poručio je Dodik.
On je prvi put govorio otvoreno o tome da su elitne jedinice britanske vojske došle u Bosnu i Hercegovinu, sa ciljem menjanja vlasti u Republici Srpskoj! "Pre nekoliko meseci, bez bilo kakvih odluka Predsedništva, u BiH su ušle elitne jedinice britanske vojske, čiji dolazak niko do dana današnjeg nije objasnio. Određene strane obaveštajne službe su već duže vreme izuzetno aktivne, penzionisani obaveštajci su stavljeni u funkciju dovođenja na vlast kooperativnije i mekše političke garniture u RS. I to nije tajna, to svi znamo, to traje još od nazovi građanskih protesta koje su pokušali da uvezu u RS i da na taj način stvore haos", kazao je predsednik Republike Srpske.
U autorskom tekstu za Nedeljnik uoči škotskog referenduma, Dodik je poručio "neka se spremi Srpska". I danas tvrdi da ne vidi niti jedan razlog zašto bi on na jednom mestu predstavljao demokratsko pravo i civilizacijsku tekovinu, a na nekom drugom mestu, ili konkretno u Republici Srpskoj, predstavljao zabranjenu kategoriju.
"Po prirodi sam fajter" Kome sve smeta Milorad Dodik? A ko sve smeta Vama? Ne znam kome smetam sem onima kojima sam prepreka za ostvarenje političkih ciljeva koji su u suprotnosti sa interesima moga naroda i moje republike. A kada njima smetam, to je za mene kompliment. Meni ne smeta niko, pogotovo ne lično. Znate, ja nisam čovek koji mrzi. Mislim da je mržnja uvek problem onoga ko mrzi, on postaje njen zatočenik. U skladu sa tim, meni niko personalno ne smeta. Smetaju mi politike koje ugrožavaju sve ono što smo radili i za šta smo se izborili u RS, i ja se pokušavam politički obračunati sa takvim politikama. Nekima se možda ne dopada moj stil. Osim što ne mrzim, ja sam po prirodi fajter i ne odustajem lako od svojih ciljeva. I to je moguće, da nekima smeta jer su naučili da se sa političarima koji predstavljaju male zemlje i male narode, a Republika Srpska je mala zemlja i mi smo mali narod, razgovaraju jezikom prijetnji i ucjena. To kod mene ne prolazi i to ih strašno nervira. Jednostavno, mene ne impresionira veličina zemlje i snaga zemlje koju pojedini političari predstavljaju. Sećam se da su me jednom za vreme nekog sastanka na kom sam uporno odbijao da se povinujem zahtevima visokog predstavnika pitali: "Pa dobro, šta ti hoćeš?" A ja sam odgovorio: "Hoću da idem kući". I to im je smetalo. A ja uvek žurim kući, moja kuća je Republika Srpska, tamo je moja porodica, moj narod, naš način života koji je za mene najbolji i najljepši na svetu.
"Srbi u RS imaju pravo da posegnu za institucijom referenduma, ali ne iz hira, već iz potrebe da se organizuju u onakvu državu koja im ne ograničava razvoj i pravo na bolji život. Mi smo se u Srpskoj u poslednjih osam godina izborili za pravo da pričamo o referendumu. Pre osam godina se na spomen prvog slova reči referendum, slova 'r', oglašavao visoki predstavnik i oduzimao građanima pravo da biraju i da budu birani. Danas postoji zakonski okvir za sprovođenje referenduma i upravo je referendum dodatna garancija zaštite naših vitalnih nacionalnih interesa. Da li ćemo i kada i raspisati referendum nije tema sa kojom se licitira. Pojedini političari su pokušali da stalnom pričom o referendumu potroše tu temu i ja ne želim u tome da učestvujem. Referendum o nezavisnosti jednog naroda je ozbiljna stvar koja se koristi samo jednom u istoriji, i sa tim nema licitacije", rekao je, između ostalog, Dodik.
(Nedeljnik)