Verovali ili ne

PROJEKAT VREDAN 2 MILIJARDE EVRA: Dvorac Romanovih niče kraj Nikšića!

Foto: Wikipedia
Sadašnji car u izgnanstvu, Nikolaj III, državljanin je Nemačke i nikada nije bio u Rusiji Takva poseta je nemoguća sve dok se u Rusiji nalaze spomenici Lenjinu, koji je naredio mučenje carske porodice i ubijanje svih Romanovih navodi Bakov

Na Pandurici, periferiji sa koje puca pogled na prostrano polje i grad podno Trebjese, ruski državljanin Anton Bakov, poverenik potomaka ruske carske porodice Romanov, ovih dana oduševio je Nikšićane informacijom da će na placu od milion metara kvadratnih, podići ruski imperatorski dvor.

Tragom te priče, "Novosti" su došle do podnožja budućeg „dvora“, gde nas je dočekala kapija pod katancem. Meštani koje smo zatekli rekli su da je projekat obiman i da se uskoro očekuje probijanje puta. A, sve se dešava nekoliko kilometara od Carevog mosta, građevine koja se ubraja u najlepše objekte u Crnoj Gori, podignutog 1896. godine uz pomoć ruskog cara Aleksandra Trećeg, po kome je ćuprija ponela ime.

"Planiram da ovde smestimo ruski carski dvor u kojem će se nalaziti kulturni centar i manastirski kompleks. Investicija iznosi više od dve milijarde evra i ako gradske vlasti Nikšića i država Crna Gora osete potrebu za ovim poslom, projekt će uspeti.

Bakov ne saopštava koliko novca je izdvojio za zemljište u neposrednoj blizini čuvenog Carevog mosta kod Nikšića, ali navodi da je razgovarao sa gradonačelnikom Veselinom Grbovićem od koga je, kako tvrdi, dobio „bazičnu dozvolu“.

"Činovnicima se očigledno ne žuri . Da sam ja činovnik, verujte da ne bih žurio sa odgovorom. Izabrali smo Crnu Goru zbog istorijskih veza dveju država, a najzaslužniji za dobijanje crnogorske državnosti na međunarodnom planu bio je upravo car Aleksandar III Romanov. On u Sofiji ima veliki spomenik. Žao mi je što i u Crnoj Gori nema sličnog obeležja, jer je za nju učinio više od mnogih", priča Bakov.

U Rusiji je Bakov poznat kao zemljoposednik i preduzimač, koji se bavi izgradnjom stambenih objekata, puteva, elektroenergetskih i gasnih mreža u okolini prestonice Urala, Jekaterinburga (ranije Sverdlovska), ali i kao poverenik potomaka carske dinastije Romanovih i predsednik zvanične Monarhističke partije Rusije.

Po projektu, kako nam je objasnio Bakov, planira se izgradnja „ne samo dvorca dostojnog cara, već i čitavog gradića za dvorjane i carsko plemstvo“.

"Sadašnji car u izgnanstvu, Nikolaj III, državljanin je Nemačke i nikada nije bio u Rusiji! Takva poseta je nemoguća sve dok se u Rusiji nalaze spomenici Lenjinu, koji je naredio mučenje carske porodice i ubijanje svih Romanovih", - navodi Bakov.

Izbor Crne Gore, a ne Nemačke, kaže investitor, vezan je za istoriju. Za razliku od Nemačke, Crna Gora i Rusija uvek su bile saveznice. Bakov dodaje da je imperator u izgnanstvu, Nikolaj III, direktan potomak (praunuk) Aleksandra II, uz čiju pomoć je Crna Gora 1878. godine dobila nezavisnost.

U službenom listu Crne Gore objavljeno je da je Bakov 13. marta 2014. osnovao Društvo za turizam i investicije, etno-selo „Imperatorska kancelarija“ DOO Nikšić, a da se sedište nalazi u selu Pandurica. Strani mediji su pre tri godine objavili da je Bakov kupio jedno ostrvo u arhipelagu Kuk kod Novog Zelanda, gde želi da „podigne glavni grad Ruske imperije“.

(Večernje novosti)