PUTINOV NEVIDLJIVI ŠTIT: Ovo je sistem zaštite predsednika Rusije!

AP
Ruska škola zaštite važnih rukovodilaca, koja je naslednica sovjetske, po mnogo čemu se razlikuje od američke

MOSKVA/BEOGRAD - Ostalo je još samo nekoliko dana do dolaska predsednika Rusije Vladimira Putina u zvaničnu posetu Srbiji povodom Dana oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu.

Deo obezbeđenja Vladimira Putina već je došlo u srpsku prestonicu kako bi "pročešljali teren". To je ponovo aktuelizovalo temu o tome ko i na koji način čuva predsednika Rusije.

"Dvospratno" obezbeđenje

Putina čuvaju "dvospratno“ - obezbeđuju ga ljudi koje vidimo i još više onih "nevidljivih“. Ukupno ih je nekoliko desetina hiljada. Javno se vidi samo manji broj telohranitelja koji mu rukama krče put, ili brane od nasrtljivaca. U obezbeđenju su momci koji rastom moraju da budu viši od predsednika, da bi ga zaštitili ako neko pokuša da puca u njega.

Ruska škola zaštite važnih rukovodilaca, koja je naslednica sovjetske, po mnogo čemu se razlikuje od američke. Američki telohranitelji skaču na pragove automobila u pokretu i tako ostavljaju utisak "supermena“. U Rusiji je njihova dužnost da budu što manje upadljivi.

U vreme SSSR za zaštitu najviših političara bilo je osnovano posebno odeljenje KGB, zvano "Devetka“. Dolaskom Borisa Jeljcina na vlast, njegov telohranitelj i kasnije pobratim Aleksandar Koržakov organizovao je u Kremlju veliku predsedničku službu bezbednosti. Od majora, Koržakov je postao vrlo brzo general i pošto se isuviše intimizirao sa Jeljcinom, smatrao je da ima pravo da se meša i u politiku. Bio je najupućeniji u sve Jeljcinove grehe, i pijanog ga je nosio kad je trebalo. Kad je "ljubav“ pukla, Jeljcin je Koržakova smenio i izbacio ga iz Kremlja. On je to iskoristio da napiše knjigu o pijanom predsedniku sa masom pikanterija. Postao je i član Dume.

Štiti "nevidljivh"

Za razliku od Jeljcina, Putin ne voli intimizaciju sa saradnicima. Svako radi svoj posao, a on odlučuje kuda će i kako će. To je i objasnio jednom prilikom na konferenciji za novinare u Visbadenu

Reuters 
Foto: Rojters

"Kada bih reagovao na različite pretnje i slušao savete obaveštajnih službi, ne bih ni izlazio iz kuće. Službe bezbednosti treba da rade svoj posao, a ja svoj", rekao je tada Putin.

Nekadašnji šef obezbeđenja Brežnjeva i Gorbačova, general Medvedev, objašnjava, za da je najvažnija zaštita ona koja se ne vidi. To su agenti koji prate šta se zbiva okolo i sakupljaju važne informacije. Telohranitelji mogu da zaustave samo nekog avanturistu, ludaka ili alkoholičara.

Jedan od malobrojnih snimaka gde se vidi kako munjevito reaguje obezbeđenje predsednika Rusije datira iz avgusta prošle godine ka da su Vladimira Putina i nemačku kancelarku Angelu Merker napale, golim grudima, članice ukrajinske organizacije Femen tokom zajedničke posete sajmu u Hanoveru.

http://www.youtube.com/watch?v=7PQPnrYFk3c

Pripreme za put

U pripremi Putinovih putovanja na hiljade agenata sve proverava i pročešlja pre nego što predsednik uopšte spakuje kofer. Na tom poslu angažovani su agenti civilne i vojne obaveštajne službe, a posle njih agenti Federalne službe bezbednosti (bivšeg KGB), da naprave analize.

Posebna pažnja se posvećuje sumnjivim osobama i čini se sve da se opasni tipovi ne nađu blizu predsednika. Posle tih podrobnih analiza, određuje se nekoliko maršruta. Na najbliži aerodrom stižu dva aviona u kojim su i blindirani automobili predsednika i njegove pratnje.

Sa obezbeđenjem uvek putuju lekar i lični kuvar

Pošto je Putin bio major KGB, sa njim njegovo obezbeđenje lakše radi. On zna šta je opasnost, a šta ne. Obezbeđenju je najteže sa onim predsednicima koji su svojeglavi i oglušuju se o njihove savete. Kao iskusni obaveštajac, ruski predsednik zna koliko je važan faktor iznenađenja, pa u opasne regione leti iznenadno. Tako je sletao i na vojne aerodrome u Čečeniji, a tako je bilo i kada je, posle pogibije predsednika Kadirova, išao na njegov grob.

Kada je u Rusiji

Foto: Rojters


Kad Putin svakodnevno ide ili se vraća sa posla, najvažnije je da kolona kroz centar prođe munjevito i da su mesta gde ulazi i izlazi apsolutno sigurna. U Kremlju, Putin izlazi na mestu koje se ne vidi sa bilo koje druge zgrade, tako da snajperista ne može da ga cilja.

Kuhinja

Poseban segment obezbeđenja je i kuhinja predsednika. U Kremlju je za vreme Jeljcina napravljena posebna kuhinja. Stara carska trpezarija bila je razrušena i na njenom mestu napravljena moderna. Pre nego što počnu da rade, kuvari moraju da se istuširaju i obuku čista odela, a sva jela prolaze specijalnu kontrolu. Putinu se donosi hrana u zapečaćenim posudama. Načelnik predsedničke kuhinje je pukovnik FSB Česizin. Kuvari obavezno na inostrana odredišta stižu pre Putina.

U sledećim video snimcima pogledajte kako izgleda Putinova pratnja:

http://www.youtube.com/watch?v=ETNVkoN9HpI
http://www.youtube.com/watch?v=MPN9OL5EqUk
http://www.youtube.com/watch?v=3A__3SGHwlw

(Večernje novosti)