Turci hoće deo Sirije iz perioda Osmanlija!
ANKARA - Turska namerava da nakon poraza ekstremista Islamske države (IS) povrati kontrolu nad velikim delom sirijske teritorije iz vremena Otomanskog carstva, posebno na području Alepa, tvrde američki i evropski analitičari.
Prema njihovim navodima, Ankara teži da ostvari uticaj čak i u oblastima Iraka, i to na njegovim teritorijama bogatim naftom - od Mosula do Kirkuka.
Ta područja dve zemlje naseljavaju isključivo Kurdi, čiji vojnici danima odolevaju IS u gradu Kobaniju, smeštenom kod granice Sirije i Turske. Stručnjaci navode da su ambicije Ankare najverovatniji razlog zašto Turska već danima odbija da uđe u borbu sa džihadistima. Naime, ukoliko bi stala na stranu kurdskih vojnika, to bi značilo da će se boriti rame uz rame sa žestokim protivnicima.
Naš analitičar i profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić kaže da Turci ne žele da uđu u rat jer u Kobaniju žive Kurdi, a Ankara se plaši jačanja Kurdistanske radničke stranke (PKK), organizacije s kojom je godinama ratovala.
- Turska je postavljala uslov - ukoliko uđe u rat protiv IS, da joj se dozvoli da ratuje i protiv sirijskog lidera Bašara el Asada. Ta činjenica potkrepljuje navode da je njena težnja usmerena na širenje uticaja u Siriji - objasnio je Simić.
Turski premijer Redžep Erdogan izjavio je ranije da su Kurdi u Siriji i pripadnici Islamske države isto zlo, čime je izazvao međunarodnu kritiku. Takođe, prema navodima vlade njegove zemlje, glavni cilj, kad je u pitanju Sirija, nije uništenje IS, već rušenje Asada i onemogućavanje jačanje Kurda.
S druge strane, Kurdi vide Asada kao manje zlo zato što je on bio za versku toleranciju, a Turska sad želi da pomogne opozicione snage u Siriji koje će ga srušiti, tako da se u Damasku uspostavi sunitska vlast po modelu turske kombinacije demokratskih ustanova i islamske tradicije.
Masakr krv teče gradom kobanijem
TELA PREKRILA ULICE
Svedoci stravičnih uličnih borbi u Kobaniju na sirijsko-turskoj granici, koje su vođene između kurdskih boraca i pripadnika Islamske države (IS) kad su teroristi prodrli u njega, kažu da su grad prekrili obezglavljeni leševi.
Nad njima su se iživljavali krvoločni džihadisti, a zatim su njihove glave kačili svuda kako bi zastrašivali preživele.
Trinaestogodišnji dečak koji se nalazi u izbegličkom kampu kod turske granice rekao je da nikad neće zaboraviti kako su njegovog rođaka (20) izmasakrirali nasred ulice.
Inače, nakon što je ubijen Abu Katab el Kurdi, vojni zapovednik IS koji je vodio napad na Kobani i pojačanih udara SAD, kurdski borci su ostvarili prve uspehe u bici za grad.
Turski zvaničnik negira saradnju sa SAD
NISMO DALI BAZU NA KORIŠĆENJE
Jedan turski zvaničnik rekao je juče da ne postoji novi sporazum njegove zemlje sa SAD u vezi s korišćenjem vazduhoplovne baze Indžirlik za napade na položaje ekstremističke organizacije Islamska država, a samo nekoliko sati nakon što je objavljena vest da je taj dogovor konačno postignut. Kako je funkcioner naveo, Ankara i Vašington još razgovaraju o bazi Indžirlik na jugoistoku Turske, i o turskom zathevu za stvaranje zone zabranjenog leta u kojoj bi se sklanjale izbeglice.