BEOGRAD, 15. oktobra (Tanjug) - Navijačke grupe Albanaca u Albaniji, ali i onih koji žive na Kosovu i Metohiji i u Makedoniji utrkuju se za preuzimanje "autorstva" i zasluga za podizanje zastave "velike Albanije" nad stadionom Partizana u Beogradom, tokom utakmice Srbija - Albanija, koja je zbog toga prekinuta u 42. minutu.
Navijačka grupa "Crvena jabuka" iz tzv. Preševske doline poslala je pismo agenciji Preševa Jon u kojem, kako navodi ta agencija, preuzima odgovornost za podizanje helikoptera patriot "Apaći Flag-Made in Albania"u Beogradu.
"Nismo želeli da javno istupimo ali, evo, šta nas je nateralo da anonimno objavimo da je ono što se sinoć desilo u Beogradu između Srbije i Albanije bilo naše delo, delo naših navijača iz Preševa...", kaže se u tom pismu.
Incident je, kako kažu, isplaniran još kada su izvučeni parovi i kada su saznali da će se se albanska reprezentacija sastati sa Srbijom pošto im je "poznat mentalitet srpske države i tenzije koje vladaju među Srbima i Albancima".
Znali su, kažu, da neće moći da prisustvuju utakmici i zbog toga su među sobom prikupili neophodna sredstva za ovu akciju koja je, navode, "uspešno izvedena".
Kao razloge koji su ih podstakli na to naveli su nemogućnost da budu na stadionu, nedavnog uklanjanja spomenika iz centra Preševa, zatim, kako tvrde, sistematska diskriminacija ljudi iz "Preševske doline", kao i "pasivnost svih političara prema takvom stanju".
"Nadamo se da vam se svidelo a onim drugima koji se hvališu da su oni to uradili poručujemo "BRAVO :) ", kaže se na kraju reagovanja navijačke grupe iz Preševske doline.
Albanski portal Balkanveb je preneo kosovske medije, koji su javili da je sinoćnji incident na stadionu Partizana delo nekoliko Albanaca iz Švajcarske, ali i da su "Etničku Albaniju" zajedno sa likovima Ismaila Ćemajljija i Ise Boljetinija u sred Srbije dopremila tri albanska hakera iz Makedonije.
Socijalnim mrežama kruži fotografija koja, prema tumačenju albanskih medija, "baca senku sumnje" u vezi "ruke koja je podigla zastavu "velike Albanije" u Beogradu.
Sumnja se da je to uradila grupa navijača "Švercera" iz Skoplja.
Oni su na Fejsbuk stranici uz natpis: "Selam (pozdrav) iz Skoplja" objavili fotograifju momka koji se zove Agron Sadiku, i koji kaže da je on jedan od organizatora koji je poklonio helikopter za ovu "misiju".
Međutim, u međuvremenu se pojavio i izvesni Denis Bašić koji je na svom Fejsbuku naveo: "Sve je ipak krenulo iz Tuzle", takođe objavljujući fotografiju sa dronom.
Nedavno se na internetu pojavio i snimak priprema pred pojavljivanje zastave "Etničke Albanije" nad stadionom Partizana u Beogradu. Prema video zapisu osoba koja je spremala podizanje zastave pripada navijačkoj grupi "Balisti" iz Tetova.
Novinar i pisac Faruk Tašoli je za Telegrafi rekao da su albansku zastavu nad Beogradom podigli Albanci sa Kosova, koji žive u Švajcarskoj, ali žele da ostanu anonimni.
Pošto, kako je rekao, poznaje jednog od njih odmah ga je pozvao telefonom i kratko porazgovarao o sinoćnjem događaju u Beogradu, te da ga je taj prijatelj zamolio da ne pominje njegovo i ime njegovog prijatelja jer često putuju kroz Srbiju, pa bi mogli da imaju neprijatnosti.
"Kada smo se čuli oni su već ušli u Hrvatsku i više nije bilo opasnosti", rekao je Tašoli.
Navijačka grupa "Tifozat Kuq e Zi" (crveno-crni) je na svom Fejsbuk profilu okačila klip na kome jedan od navijača prvo širi zastavu zbog koje je u utorak prekinuta utakmica, a potom je ubacio u jaknu pošto je pocepao postavu.
U komentarima ispod klipa su komentari sa podrškama navijača.
Pored mape "velike Albanije", u boji i sa motivom albanske zastave su i dva lika - levo je osnivač moderne albanske države i prvi premijer Ismail Ćemajljija, dok je sa desne albanski nacionalista Isa Boljetini.
Letilica nad stadionom Partizana vukla je transparent na kojem je bila prikazana mapa "velike Albanije", u boji i sa motivom albanske zastave sa dve fotografije.
Ta albanska provokacija je bila i kraj utakmice u Humskoj.
Prištinski Eksreps piše da je ista zastava kakva je viđena nad stadionom u Beogradu dan pred utakmice viđena u parku Grmija u Prištini.
Nije poznato da li se radi o istoj zastavi, ali je dizajn bio identičan.
Takođe, nije poznato ko je doneo tu zastavu na Grmiju, piše list i pita da li to znači da je osoba koja ju je napravila iz Prištine.