NJUJORK - Hrabri pioniri koji će se za deset godina otisnuti na jednosmerno putovanje ka Marsu, u okviru projekta holandske organizacije „Mars 1“, počeće da umiru nakon nešto više od dva meseca, ističe se u naučnom radu grupe studenata aeronautike prestižnog Tehnološkog instituta Masačusetsa (MIT).
Do ovog zaključka studenti MIT došli su analizom podataka, koji se tiču interplanetarnog putovanja, čiji će tok, kako je najavljeno, prenositi televizija.
- Smrt prvog pionira usledila bi približno 68. dana misije, a uzrok bi bilo gušenje - piše u izveštaju, napisanom na 35 strana.
Mladi naučnici su uz pomoć grafikona i matematičkih formula analizirali tehnologiju i zalihe kiseonika i hrane koje će putnicima biti dostupne tokom misije, a za koje organizatori tvrde da će biti samoobnovljive.
- Biljke koje treba da hrane koloniste proizvodiće previše kiseonika, a tehnologija za uravnotežavanje atmosfere još nije razvijena - upozoravaju autori.
Prvi stanovnici Marsa će i sve više zavisiti od slanja rezervnih delova u okviru misije, koja će u najoptimističnijem scenariju koštati blizu 4,5 milijardi dolara, što je suma koja će se neprestano uvećavati.
Holanđanin Bas Lansdorp, direktor organizacije „Mars 1“, odbacio je nalaze mladih stručnjaka sa MIT, tvrdeći da su koristili nepotpune podatke.
Izolacija
STRAH OD MENTALNIH BOLESTI
Kompanija „Mars 1“ planira da na ovu planetu pošalje četiri osobe, a četiri će im se pridružiti kasnije. Za projekat i putovanje se prijavilo više od 300.000 ljudi, ali su već ranije naučnici upozorili da je putovanje opasno.
- Kolonizatori će biti najusamljeniji ljudi u istoriji. Ta izolovanost dovešće do mentalnih bolesti - upozorio je profesor Nik Kanas, saradnik NASA, o čemu je Kurir već pisao.