BEOGRAD - Utakmica Partizan - Bešiktaš imala je burnu uvertiru jer je srpski MUP tražio elektronske ometače dronova kako se ne bi ponovio incident od pre deset dana.
Srpske bezbednosne službe su razmatrale nekoliko tehničkih mogućnosti za sprečavanje lansiranja letelice kakva je izazvala prekid utakmice Srbija - Albanija 14. oktobra.
- Prva opcija bila je da se na stadionu instaliraju „džemer“ aparati koji bi blokirali let drona. Problem je to što bi oni blokirali i rad celokupne mobilne telefonije, pa bi svi u dometu rada ometača ostali bez signala. Drugo, aparat ima pokrivenost do 50 metara, što znači da bi za stadion trebalo desetak takvih aparata, koliko policija nema - kaže izvor iz bezbednosnih službi.
Policija je juče stupila u kontakt i s Vojskom Srbije, koja takođe ima aparat za ometanje drona.
- U primeni tog aparata postoji problem. On ometa rad TETRA sistema, odnosno policijske radio-veze. Ukoliko u Vojsci do utakmice uređaj ne bude prilagođen tako da ne utiče na rad radio-veze, on će biti korišćen za slučaj da se ponovi incident - kaže naš sagovornik.
Utakmica Partizan - Bešiktaš procenjena je kao visokorizična i na njenom obezbeđenju je bilo angažovano 3.500 policajaca.
Inače, ekstremna navijačka grupa „Čarši Bešiktaš“ još pre devet dana je najavila masovan dolazak u srpsku prestonicu sa zastavom „velike Albanije“. Ova huliganska grupa je poznata po provokacijama. Na gostovanju košarkaša Zvezde u Istanbulu 2008. istakli su parolu: „Kosovo je Albanija“, a četiri godine kasnije na meču protiv Partizana gosti su pozdravljeni transparentom: „Dobro došli u pakao“ i mahanjem zastave samozvane države Kosovo.
Proteklih dana na društvenim mrežama i u turskim medijima najavljivan je dolazak oko 1.500 pristalica Bešiktaša iz Turske, s Kosova i iz BiH.Turska strana je nekoliko dana pre meča apelovala na UEFA da obrati pažnju na utakmicu Partizan - Bešiktaš, a list „Hurijet“ je objavio upozorenje s naslovom „Bešiktaš 23. oktobra u kritičnoj zoni“.
Kako radi Džemer
„Džemer aparat je uređaj koji se u svetu i kod nas odavno koristi za ometanje mobilnih veza. Najnoviji modeli ovog aparata rade 24 sata dnevno, a koriste se za zaštitu od industrijske špijunaže, kao i za zaštitu planova akcija
( Blic)