Američki gigant Majkrosoft (Microsoft) odlučio je da ime brenda Nokije pošalje u istoriju, manje od godinu dana od preuzimanja finskog proizvođača mobilnih telefona.
Novi smartfoni Majkrosofta više neće nositi naziv "nokija lumia" već "majkrosoft lumia", navodi se u saopštenju američke kompanije, koja je u aprilu ove godine kupila Nokijino odeljenje za proizvodnju mobilnih uređaja za 7,2 milijarde dolara.
U eri telefona koji prvim padom pucaju i često "baguju" mnogi se rado prisećaju gotovo neuništivih uređaja koji su od 90-ih godina vladali tržištem mobilnih telefona. Mashable je u znak sećanja odlučio da se priseti modela koji su obeležili finsku kompaniju, ovog puta čuvenu nokiju 3310.
Nokija 1011
Ovaj model je prvi put u prodaju pušten1992. i omogućavao je više od 90 minuta razgovora, a u memoriju ste mogli tada da sačuvate tada neverovatnih 99 brojeva.
Nije imao boje, kameru, Bluetooth niti memorijsku karticu, ali ste mogli da primate i šaljete SMS. U prodaji je bio do 1994. godine, a cena je iznosila 2500 nemačkih maraka.
Nokija 2101
Naslednik 1011 na sceni se pojavio 1994. godine, a u vreme izlaska njegov softver mnogi su smatrali neverovatno naprednim. Korisnici su imali adresar, različite tonove zvuka, a upravo ovaj model je uveo čuvenu "zmijicu".
Nokija 9000 Communicator
Ovaj model je bio prvi uređaj finske kompanije koji je bio "sve u jednom", mogli ste da primate mejlove, pretražujete internet, a imao je i niz drugih korisnih opcija kao što su pisanje tekstova, izrada tablica i slično. Sve to su imali mnogo pre nego što su se pojavili "pametni" telefoni.
Na tržištu se pojavio 1999. godine, a dolazio je u čak šest različitih boja. Prvi telefon koji je imao mogućnost slanja "slikovnih" poruka, različite tonove zvona, a baterija je mogla da izdrži četiri i po sata razgovora (poređenja radi, najnoviji ajfon 6 omogućava 12 sati). Prodat je čak 160 miliona primeraka.
Zamenio je 3210 i bez obzira na njegovu popularnost ipak je prodat u manje primeraka nego njegov prethodnik, tačnije 126 miliona. Iako nije najprodavaniji, postao je kultni model kompanije. Imao je kalkulator, štopericu i čak četiri igrice. Novina je tada bila i što je omogućavala tri puta duži SMS, kao i pozivanje na glas.
Nokia je pokušala da osvoji populaciju gejmera, ali to im nije baš pošlo za rukom. Stručnjaci smatraju da se uređaj pojavio prerano, a sa cenom od 300 dolara prodato je samo tri miliona uređaja.
Sledeće godine, kompanija je upozorila investitore da će prihodi biti "ispod očekivanja". Dva veća udarca dogodila su se 2007. kada je Nokija morala da povuče 46 miliona uređaja zbog neispravne baterije, a zatim je Epl otkrio svoj prvi ajfon.
U naredne dve godine, kompanije je bila morala da otpusti 3.500 zaposlenih, iako se pisalo kako prodaja raste. Prvi njihov Windows Phone pojavio se 2011., a recenzije su bile sasvim solidne. Ovo je ujedno označilo i početak saradnje sa Majkrosoftom.
(EPK/Index)