Rodoljub Šabić: Ćutanje državnih organa koštalo nas 15 miliona dinara!

Kurir Arhiva
Šabić za četiri godine izrekao 210 novčanih kazni, koje su plaćene parama iz budžeta, to jest novcem građana

BEOGRAD - Državni organi su u prethodne četiri godine kažnjeni sa 15,2 miliona dinara zbog nedostavljanja informacija od javnog značaja.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić u tom periodu je izrekao 210 novčanih kazni, a to skrivanje informacija od javnosti plaćeno je novcem iz budžeta, odnosno novcem svih građana.
- Izrečena je 141 kazna od 20.000 dinara i 69 od 180.000, što je ukupno 15.240.000 dinara - kaže Šabić za Kurir.

Na pitanje koji državni organi su pri vrhu liste onih koji ne postupaju po zahtevima za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, Šabić kaže:
- Izdvojio bih Komisiju za hartije od vrednosti. Mada, generalno, najviše problema je tamo gde je najviše javnog novca i imovine, dakle u državnim i javnim preduzećima.

Poverenik ocenjuje da su neki državni organi spremniji da plate kaznu nego da postupe po zahtevu i građanima dostave tražene informacije.
- Pogotovo kad kaznu plaćaju javnim novcem. Da postoji individualna odgovornost i ozbiljne kazne za fizička, odgovorna lica, stvari bi stajale drugačije. Jedino što poverenik može da uradi jeste da izrekne kaznu „dužniku informacije“, organu vlasti, odnosno preduzeću. Naravno, paralelno s tim trebalo bi da se vodi prekršajni postupak protiv odgovornog lica u kojem bi sud izrekao novčanu kaznu tom licu, a ne organu - kaže Šabić.

(B. K.)

Pravilnik
KAZNA 180.000

Ako državni organ ne ispuni obavezu u određenom roku i po nalogu poverenika ne dostavi informacije, sleduje mu kazna od 20.000 dinara, a potom od 180.000, nakon čega se šalje pismo Vladi da preduzme mere kako bi tražene informacije bile dostupne.