Musliu, inače i predsednik Skupštine opštine Bujanovac i lider Pokreta za demokratski progres, poslao je juče otrovne strelice ka Srbiji:
- Tražićemo da se bivši pripadnici Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe tretiraju kako treba, tražićemo beskompromisnu upotrebu zastave i nacionalnih simbola, da se udžbenici na albanskom jeziku nabavljaju iz Prištine i Tirane, a razgovaraće se i o referendumu iz 1992 - zapretio je Musliu.
Reagujući na ovu izjavu, Milovan Drecun, predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM, poručio mu je da se mane zapaljivih, destabilizujućih i neprimerenih poruka.
- Umesto toga, treba da se okrene budućnosti i bori za što bolji položaj albanske zajednice, i imaće punu podršku državnih organa. Poručujem mu da razmišlja o zajedničkom životu Srba, Roma i Albanaca na tom području, da ne stvara dodatne pukotine i netrpeljivosti, koje dovode do incidenata, i da shvati da prekrajanje granica Srbije nije moguće jer to ne želi ni velika većina Albanaca na jugu Srbije, pa ni međunarodna zajednica - upozorava Drecun.
Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti, ocenjuje za Kurir da je ovakav zahtev Musliua opasan i čista provokacija.
- Bio je na čelu terorističke formacije, koja je samo iz političkih razloga kasnije pomilovana. Oni bi trebalo da budu krivično gonjeni i da budu u zatvoru - kaže Dragišić.
Albanci sa juga Srbije su se 1. marta 1992, u vreme raspada bivše Jugoslavije, na referendumu organizovanom u Bujanovcu, Preševu u Medveđi skoro plebiscitarno izjasnili za prisajedinjenje sa Kosovom.
Provokacije na KiM
ÐURIĆ: VIŠE OD 30 INCIDENATA ZA DVE NEDELJE
Direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić upozorio je da je u poslednje dve sedmice nad Srbima i njihovom imovinom na KiM bilo više od 30 incidenata i da niko od počinilaca nije otkriven.
- Incidenti su učestali posle utakmice Srbija-Albanija u Beogradu - upozorio je Ðurić.