Agencija za borbu protiv korupcije

Na stotine prekršajnih prijava protiv političkih stranaka

Foto: Printsceen
Agencija podržava inicijativu Srpske napredne stranke kojim bi se sredstva iz budžeta, namenjena finansiranju političkih partija, smanjila za 35 odsto

BEOGRAD - Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković rekao je da je ove godine podneto nekoliko stotina prekršajnih prijava protiv fizičkih i pravnih lica i stranaka zbog nepravilnosti u izveštajima o finansiranju.

Agencija podržava inicijativu Srpske napredne stranke kojim bi se sredstva iz budžeta, namenjena finansiranju političkih partija, smanjila za 35 odsto.

"Mislim da je broj prekršajnih prijava ove godine nekoliko stotina, kako protiv fizičkih i pravnih lica, tako i protiv stranaka. Dobili smo već neke presude i nekoliko miliona kao sankcije i troškove", rekao je Stojiljković i dodao da dubinskim proverama može da se dođe i do krivičnih prijava.

"Brojne partije prikazuju priloge u istom iznosu što govori o jednom internom partijskom dogovoru i uvek postoji sumnja da se limiti za visinu sredstvava izbegnu tako što se jednom broju proverenih aktivista podele sredstva da ih ulože u kampanju", kaže Stojiljković.

On je naveo i da je iz ove kamapnje indikativno "da je samo AIK banka iz Niša davala kredite", a da je u prošloj kampanji nekoliko banaka, koje su u jednom delu u državnom vlasništvu, davalo kredite u specijalnim uslovima koji se mogu pravdati poslovnom tajnom.

On je istakao i da Agencija podržava inicijativu Srpske napredne stranke kojim bi se sredstva iz budžeta, namenjena finansiranju političkih partija, smanjila za 35 odsto, ali da to nije dovoljno.

"Nezabeležena je stvar da se sredstva za finansiranje redovnog rada parlamentarnih stranaka određuju po rashodnoj umesto po prihodnoj strani budžeta, a to znači da što više trošimo i što je veći deficit u budžetu to je bolje po političke stranke", podvukao je Stojiljković.

To, kako je rekao, nije dovoljno, jer postoji i druga stvar koju treba preispitati, a to je kako se distribuiraju sredstva za izborne kampanje, što dovodi "do kartelizacije partija".

"Ja bih se lično založio za još jedno rešenje, koje postoji u Nemačkoj, a to je da partije dobijaju sredstva zavisno od toga koliko su uspele u kampanji da motivišu birače da ulože i da pomognu prilozima njihovu kampanju", rekao je Stojiljković.

Kako kaže, dešava se da van izborne godine parlamentarne stranke gotovo 80 odsto sredstava dobijaju novac iz budžeta, i da su, pošto su "na državnim jaslama" prilično nezainteresovane za afirmaciju birača, što bi takođe trebalo izmeniti.

"U izbornim kampanjama novac iz budžeta čine skoro 60 odsto sredstava, sledeća po veličini su kreditna zaduženja, što je vrlo delikatna i opasna praksa, a tek onda u vreme izbora ulaze sredstva od priloga fizičkih i pravnih lica", rekao je Stojiljković i dodao da partije treba naterati da rade i da mobilizuju biračko telo i van izbornih kampanja.