4 strategije kako da izađete na kraj sa teškim osobama
Da li vam se događa da vas neke osobe brzo izbace iz ravnoteže i vi postajete nervozni iako ste inače smirena osoba? Možda vas izluđuju oni koji stalno prigovaraju, nasilnici, egoisti, oni s kratkim fitiljem, skloni osuđivanju ili sociopati? Svima njima zajedničko je da svesno ili nesvesno provociraju i nakon toga stvaraju osećaj da ne postoji razlog za vašu reakciju. Oni će vas uveravati da je problem u vama i da ste vi sve započeli.
- To su osobe koje imaju problema u međuljudskim odnosima zbog svojih ličnih osobina i načina ponašanja. Tako, na primer, narcistički poremećaji ličnosti često koriste druge ljude kao "lutkice" za razne usluge i ne vide da je to pogrešno. Drugi ljudi to vide kao bezobrazluk, dok je to u stvari priroda tog poremećaja. Prema tome, oni predstavljaju uglavnom problem za druge, ali ne shvataju da je to tako jer sami u svom ponašanju ne vide problem. Zato takve osobe dolaze do zaključka da je problem u drugima, pa mogu biti i verbalno agresivni prema njima - objašnjava doktor psihologije Nikola Petrović.
Imajte na umu da teške osobe ne moraju biti sociopati. Svako od nas može postati teška osoba u tren oka. Zbog iskustva sa sličnima, većina nas se distancira od takvih osoba. Međutim, ako je problematična osoba član uže porodice, šef ili kolega prekid svih veza sa njom je nemoguć.
- U tim slučajevima potrebno je da se unapred pripremite za susret i izbegavate problematične teme, ali istovremeno radite "po svome". Ubeđivanje neće pomoći, a ne trebamo se zanositi ni time da će se oni promeniti sami od sebe, jer za takve promene potrebno je vreme i ogromna motivacija same osobe koja želi da se promeni. Ukoliko želimo da imamo dobre odnose sa takvim osobama moramo biti svesni njihovog prava da se ponašaju na takav način. Ipak, kada je to potrebno i moguće, postavite im granice i preduzmite radnje koje će za njih biti kazna, jer se samo na taj način može poslati jasna poruka da takvo ponašanje ne želimo da tolerišemo – ističe psiholog.
Tipovi teških osoba i kako sa njima
1. Neprijateljski nastrojeni - nasilnici
Znakovi: Jako, ponekad eksplozivno suprotstavljanje, česta neljubaznost, cinizam, nepoverljivost, ne voli da nije u pravu.Kako se postaviti? Direktno se suprotstavite. Ovo je često nužno. Ali učinite to staloženo i nikad javno. Nasilnik neće nikad popustiti ako ima publiku. Vi morate da budete konkretni i miroljubivo recite šta je za vas neprihvatljivo i kako želite da se odnosi prema vama.
Podvrsta - Pasivno agresivni
Znakovi: Agresija je ovde skrivena i izražava se ne tako očitim znakovima, kao što su otezanje, lenjost i ne odgovaranje na jasne zahteve. Osoba sabotira vaše ciljeve i projekte. Sarkazam je uobičajeni alat pasivne agresije, a frustracija uobičajena reakcija.
2. Neurotični
Znakovi: Teskoba, pesimizam, negativnost, svađalačka nastrojenost.Kako se postaviti? Uzaludno je izvlačiti ih iz njihovog jada. Imuni su na takve uticaje. Najbolje je shvatiti njihov pogled na život i istovremeno ga ne podupirati. Možete da kažete: "Moje iskustvo je bilo sasvim suprotno".
3. Egoisti
Znakovi: Vlastiti interesi su na prvom mestu. Sve shvata lično. Nije u stanju da napravi kompromis - nikad. Insistira da je pred svima uvek u pravu.Kako se postaviti? Već na početku treba da imate na umu sa kim imate posla, pa vas neće duboko razočarati.
4. Preosetljivi na odbacivanje
Znakovi: Konstantno skeniranje zbog stvarnog ili zamišljenog odbacivanja. Ostaviće vas i zbog malog znaka neodobravanja jer sumnjaju da ćete vi njih ostaviti. U ekstremnom obliku mogu početi i da vas uhode.Kako se postaviti? Ne uveravajte ih. Držite se činjenica.
Žena