SKOPLJE - Oslobodilačka narodna armija (ONA), poznata i kao makedonska UČK, preuzela je danas, u saopštenju poslatom na adresu nacionalne televizije na albanskom jeziku u Makedoniji "Alsat M", odgovornost za raketiranje zgrade Vlade Makedonije u Skoplju 28. oktobra.
U obaveštenju poslatom elektronskom poštom, koje je potpisao do sada javnosti nepoznat "Kuštrimi", navodi se da je raketni napad na zgradu makedonske Vlade izvela elitna jedinica ONA "Hasan Priština", sa "specijalnom brigom da ne budu ugroženi životi ljudi u zgradi".
U saopštenju koje je objavila televizija Alsat M navodi se i da je u koordinisanoj akciji jedinica "Hasan Priština" 28. oktobra meta napada trebalo da bude, osim zgrade Vlade i suda, i policijska stanica u Skoplju ali da se od toga odustalo da ne bi bilo ljudskih žrtava.
Kao razlog za napad ONA u saopštenju navodi "nezadovoljstvo sprovođenjem šovinističke politike Vlade prema Albancima i neispunjavanje okvirnog Ohridskog sporazuma", po kome je 2001. godine, nakon sukoba sa makedonskim snagama bezbednosti, ONA razoružana.
U saopštenju se takođe navodi da "Albanci u Makedoniji preživljavaju "Kristalnu noć" zbog terora makedonske šovinističke Vlade koji svakodnevno ugrožava albanske porodice", a povodom toga pozvana je i međunarodna zajednica ali i albanski političari, posebno oni koji učestvuju u radu Vlade, da reaguju.
Makedonsko Ministarstvo unutrašnjih poslova još se nije zvanično oglasilo povodom toga ko je mogući počinilac incidenta u kome je sa dva projektila raketnim bacačem pogođena zgrada makedonske Vlade. U noći 28. oktobra od 20.30 do 21.00 časa raketnim bacačem gađana je zgrada Vlade Makedonije, pri čemu je jedan projektil završio na krovnoj konstrukciji a drugi na drugom spratu objekta u kome u tom trenutku nije bilo nikoga.
U sličnom napadu 2007. godine dva projektila koja su tada ispaljena završila su pored zgrade makedonske Vlade, dok počinioci i motivi tog incidenta nikada nisu otkriveni.
Oslobodilačka narodna armija (ONA), poznata i kao makedonska UČK, sukobila se u toku 2001. godine sa makedonskim snagama bezbednosti a oružani konflikt na teritoriji Makedonije završio se potpisivanjem Ohridskog okvirnog sporazuma prema kome su Albanci u Makedoniji dobili veću autonomiju kao i učešće u republičkoj vlasti.