Naučnici u službi policije

6 TIPOVA FEJSBUK UBICE: Manijaci prate svoje žrtve!

Foto: Shutterstock
Britanski istraživači ispitivali ubistva koja su se dogodila posle kontakta na društvenim mrežama i otkrili metode zločinaca

LONDON - Policije širom sveta do sada su otkrile više desetina takozvanih Fejsbuk ubica, opasnih kriminalaca koji koriste društvene mreže da love plen ili da se hvale svojim prljavim fantazijama. Britanski naučnici su rešili da pomognu organima reda, pa su identifikovali šest tipova „Fejsbuk ubica“.

U prvoj studiji o uticaju društvenih mreža na kriminalno ponašanje stručnjaci su otkrili da postoje reagovatelj, obaveštavač, antagonista, sanjar, predator i prevarant.

Dr Elizabet Jardli i prof. Dejvid Vilson sa Univerziteta u Birmingemu proučavali su primere širom sveta i otkrili da se 26 od 48 „Fejsbuk ubistava“ dogodilo u Britaniji.

- Želela sam da otkrijem da li se ubistva koja se dogode zbog Fejsbuka razlikuju od drugih. Otkrili smo da su se ubice i žrtve skoro uvek poznavale, da su žrtve uvek dosta mlade i da su češće u pitanju žene - kaže dr Jardli.

Ipak, ona kaže da za ta ubistva ne bi trebalo okriviti društvene mreže.

- Te mreže su postale deo naših života i nijednu od njih ne treba kriviti za ubistva, kao što ni nož nije kriv za ubistvo, već ubica. Društvene mreže su samo oruđe koje pojedine ubice koriste - tvrdi dr Jardli.

1. Reagovatelj 27,1%
To je osoba koja reaguje na sadržaj na Fejsbuku, a onda žrtvu napada u stvarnom svetu. Najčešće se napad dešava odmah posle čitanja komentara zbog kojeg se naljuti. Oni čine čak 27,1 odsto Fejsbuk ubica.

2. Obaveštavač 22,9%
Ovaj tip ubice koristi Fejsbuk da obavesti druge da planira nekog da ubije, da je nekog ubio ili oboje. On koristi ovu društvenu mrežu kao način demonstracije kontrole nad žrtvama i situacijom. Oni čine 22,9 odsto ovog tipa ubica.

3. Antagonista 16,7%
Antagonista učestvuje u neprijateljskim raspravama na Fejsbuku koje prerastu u sukobe uživo i pravo nasilje. Potrebna mu je fizička prednost u direktnom sukobu, pa se ne libi da koristi najrazličitije vrste oružja. Oni čine 16,7 odsto Fejsbuk ubica.

4. Sanjar 12,5%
On koristi Fejsbuk da ispuni snove i fantazije. Za njega je granica između stvarnosti i fantazije veoma tanka, pa lako odluči da ubije kako bi održao fantaziju ili prikrio svoju prevaru. Oni čine 12,5 odsto svih Fejsbuk ubica.

5. Predator 12,5%
Ovaj tip ubice pravi lažni profil kako bi posmatrao i mamio žrtve, a zatim se susretao s njima u stvarnom životu. Podatke s društvenih mreža upotrebljava da identifikuje žrtve i koristi sve njihove slabosti za svoje zločine. Oni čine 12,5 odsto Fejsbuk ubica.

6. Prevarant 8,3%
Prevarant šalje komentare u ime nekog drugog, a nekad čak i u ime žrtve, kako bi održao iluziju da je živa, ili neke druge osobe, kako bi pratio postove žrtve i skupljao što više informacija o njoj. Oni čine 8,3 odsto Fejsbuk ubica.

Foto: Shutterstock
Opasnost društvenih mreža... Manijaci prate svoje žrtve