Verovatno ste i sami, u pokušaju da skinete koji kilogram viška, odlučili da preskočite ručak i da se strpile do večere. Ili ste, možda, zanemarivali doručak i na taj način "štedeli" kalorije. Međutim, i sami znate da to nije dobro, a razlog nije samo onaj neprijatan osećaj gladi i iscpljenosti između obroka.
Preskakanje obroka često dovodi do ogromnog pada nivoa šećera u krvi, a ako se radi o doručku - šećer i ne dobija priliku da se digne. Ovo možda zvuči kao mala stvar, ali stručnjaci upozoravaju da to uopšte nije naivno.
- Šećer je gorivo koje je neophodno za pravilno funkcionisanje našeg organizma, i ako ga nema dovoljno, svi organi u telu pate. Osećaćete se pospano i generalno neraspoloženo - objašnjava nutricionista iz Los Anđelesa Megi Mun. Tome treba dodati i činjenicu da ljudski organizam ulazi u "režim gladovanja" ako previše dugo nema novih kalorija. To u suštini znači da telo pokušava da sačuva energiju, jer se oseća ugroženo, pa se metabolizam jako usporava i hrana koju ćete kasnije uneti se ne sagoreva efikasno. Sledeća stvar koja se dešava jeste promena u mozgu.
- Ako ne unosite dovoljno kalorija, vaše intelektualne i emotivne funkcije se menjaju - naglašava Munova. To znači da vam um postaje zamagljen, postajete kapriciozni i razdražljivi. A onda kada pojedete nešto - osam ili više sati kasnije - organizam oseća olakšanje, ali samo kratkoročno. Vaš metabolizam ostaje usporen, jer ne može da zna kada ste uneli dovoljno kalorija. Šećer u krvi ponovo pada, pa nemate dovoljno energije, neraspoloženi ste i imate promene u raspoloženju tokom čitavog dana.
Ako dovoljno dugo preskačete obroke, telo se vremenom okreće mišićima kao glavnom izvoru energije - a to znači da mišići kreću da se razgrađuju. U tom periodu na vagi možete da vidite manji broj, ali istina je da ne gubuite masnoće, već mišiće. Zbog svega toga, Megi Mun, ali i njene kolege širom sveta, savetuju manje i pametnije obroke koji su mnogo efikasniji način mršavljenja.
žena