Ateroskleroza predstavlja proces u kojem dolazi do očvršćavanja zida krvnog suda, čime on gubi elastičnost i mogućnost prilagođavanja svoje širine u odnosu na potrebe tkiva koje hrani. Ukoliko su tim procesom zahvaćeni krvni sudovi kojima srce hrani samo sebe, govorimo o koronarnoj bolesti.
U normalnim uslovima krvni sudovi se šire kad su potrebe tkiva za kiseonikom veće. Pored toga što je i sama posledica ateroskleroze, hipertenzija je snažan faktor koji pospešuje i ubrzava taj proces, čime stvara začarani krug. Povišen krvni pritisak je ujedno i glavni faktor rizika za razvoj koronarne bolesti.
Kao što je učestalost povišenog krvnog pritiska u populaciji veoma visoka, tako je i udruženost ove bolesti s koronarnom veoma česta. Lečenje hipertenzije kod pacijenata s koronarnom bolešću zahteva agresivniji i ujedno obazriviji pristup u odnosu na pacijente bez koronarne bolesti.
Razlog leži u činjenici što je kod tih bolesnika značajno povišen rizik od razvoja težeg koronarnog događaja kao što je, na primer, infarkt srčanog mišića. Istraživanja su pokazala da čak 30 odsto pacijenata s hipertenzijom nema simptome koronarne bolesti. Tu se, pre svega, misli na bol u grudima.
Prevencija neželjenih događaja podrazumeva adekvatno lečenje hipertenzije i rano otkrivanje znakova nedovoljne uhranjenosti srčanog mišića. Prevencija obuhvata dijagnostičke metode kao što su EKG zapis, ultrazvučni pregled srca, test fizičkim opterećenjem, kao i snimanje krvnih sudova srca (koronarografija).
Ukoliko se preduzetim merama snizi krvni pritisak i na vreme otkrije postojanje koronarne bolesti, znatno se smanjuje rizik od najtežih komplikacija za pacijenta. Samim tim, život pacijenta se produžava i popravlja se njegov kvalitet.
REČ STRUČNJAKA: Hipertenzija i koronarna bolest
Objavljeno
10.11.2014. 13:19h
→ 23.04.2017. 4:28h
Prevencija obuhvata dijagnostičke metode kao što su EKG zapis, ultrazvučni pregled srca, test fizičkim opterećenjem, snimanje krvnih udova srca (koronarografija)