Prema rečima stručnjaka, ogromno prostranstvo šume, poznato kao pluća planete, više neće moći da privuče dovoljno vlage i stvori kišu neophodnu za njen opstanak, zbog čega će se pretvoriti u nepreglednu savanu.
Pluća planete
Poslednji statistički podaci ukazuju na to da je prošle godine broj isečenih stabala u amazonskoj prašumi na teritoriji Brazila od 2008. porastao za čak 29 odsto. U toj latinoameričkoj zemlji nalazi se čak 60 odsto pluća planete, a zbog težnje ljudi da šire obradive površine i pašnjake za goveda stepen uništavanja drveća stalno se povećava. Tome treba dodati da se zakon kojim je propisano kada se i kako stabla mogu eksploatisati stalno krši, a nelegalna seča dovodi do dramatičnih posledica.
Kritičari brazilske vlade i nedavno ponovo izabrane liderke Dilme Rusef ističu da ništa konkretno nije urađeno kako bi se zaustavilo uništavanje prašume. Rusefova je čak nedavno odobrila projekat izgradnje ogromne brane Belo monte, koja će predstavljati treći najveći objekat te vrste na svetu, a koja će dovesti do potopljavanja čak 1.500 kilometara šume i nasilnog iseljavanja 40.000 urođenika.
Zagrevanje
Brazil se trenutno suočava s još jednim problemom. Ta zemlja postala je najveći svetski izvoznik govedine, a očekuje se da će to 2019. zadovoljavati čak 30 odsto ukupne potrošnje mesa.
Kako bi zadržala taj standard, ona mora da proširi površine na kojima će uzgajati goveda za čak 526 miliona hektara, a to zbog velike naseljenosti nema gde da učini, osim nauštrb amazonske prašume.
Inače, Amazonija apsorbuje ugljen-dioksid i sprečava dramatičan porast globalnog zagrevanja zbog efekta staklene bašte, koji izaziva emisija štetnih gasova u atmosferu.
ISTORIJSKI Kina i Amerika u Pekingu postigle važan dogovor
SMANJIĆE ZAGAĐENJE VAZDUHA
Predsednik Kine Si Đinping i predsednik SAD Barak Obama objavili su u Pekingu, tokom samita azijsko-pacifičke ekonomske saradnje, nove ciljeve u borbi protiv emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Prema Obaminim rečima, novi cilj SAD je da do 2025. smanje emisiju gasova staklene bašte za 26 do 28 odsto u odnosu na nivo iz 2005. Dosadašnji cilj SAD bio je smanjenje od 17 odsto do 2020. godine.
Kina nije objavila procente svog ograničenja, ali saopštila je da će ustanoviti maksimalno dozvoljenu količinu emisije do 2030. To je prvi put da je Kina, najveći svetski zagađivač atmosfere, objavila okvirni datum kad će propisati maksimum ispuštanja gasova koji zagađuju atmosferu.
Inače, dve zemlje zajedno proizvode 45 odsto celokupne svetske emisije ugljen-dioksida.
Činjenice
STANIŠTE 30 MILIONA VRSTA INSEKATA
Amazonija je veliko šumsko prostranstvo na severu Južne Amerike, a dobilo je ime po reci Amazon
- obuhvata 5,5 miliona kvadratnih kilometara, a prostire se na teritoriji devet država
- proizvodnja kiseonika koja dolazi iz Amazonije čini najveći pojedinačni udeo u ukupnom emitovanju kiseonika iz svih šuma na svetu
- Amazonska prašuma predstavlja dom za najmanje 30 miliona vrsta insekata, a u njima živi oko 20 odsto svih poznatih životinjskih i više od 30 odsto biljnih vrsta