Vulin: Nedopustivo je da se povređeno dete vraća nasilniku
BEOGRAD - Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je danas da je nedopustivo da se više puta povređeno dete vraća nasilniku dodajući da ne može da komentariše prednacrt Građanskog zakonika (GZ) koji pređvida zabranu fizičkog kažnjavanja dece jer ga nije video.
"Ne sme da se desi da jedno dete više puta bude tako pretučeno da završi kod lekara i da se vrati nasilniku", rekao je Vulin i dodao da nije svaka kazna fizičko nasilje i da ne treba to tako da poistovećujemo.
Ministar je istakao i da bi morao da vidi konkretan predlog da bi mogao da bude precizan, ali je ponovio da se mora praviti razlika. "Ovde je većina roditelja koji znaju da prave razliku između nestašnog deteta koje nekada pokušate da disciplinujete i fizičkog kažnjavanja i zlostavljanja", rekao je novinarima Vulin u Vladi Srbije.
On je naveo da se po evidencijama Centra za socijalni rad i Ministarstva zdravlja pojavio veliki broj dece, odnosno da je registrovano zlostavljanje dece koja prolaze kroz medicinsku evidenciju. Kako je naveo, registrovano je da je veliki broj dece bio toliko povređen da je su morala da odu kod lekara.
"To je nešto što može da se desi, ali ne može i ne sme da se desi, a dešava se da isto dete dva i više puta prođe kroz takvu evidenciju i da isti nasilnik dva ili više puta prođe kroz evidenciju", rekao je Vulin. On je istakao da nije disciplina deteta isto što i pretući dete da završi u bolnici i da se taj slučaj ponavlja više puta.
"To smatram našom greškom, greškom institucije jer to ne sme da se dešava", poručio je Vulin. Roditelji u Srbiji ubuduće neće moći da biju svoju decu, uz stari moto "batina je iz raja izašla", jer prednacrt Građanskog zakonika (GZ) pređvida zabranu fizičkog kažnjavanja dece.Tom odredbom Komisija za izradu GZ teži uspostavljanju standarda vaspitavanja dece ljubavlju i posvećenošću, što ne podrazumeva da dete treba razmaziti ili udovoljavati svakom njegovom hiru.
Važeći Porodični zakon već predviđa da roditelji ne smeju podvrgavati dete ponižavajućim postupcima i kaznama, koje vređaju ljudsko dostojanstvo deteta, kao i da su dužni da ga zaštite od nasilja drugih ljudi.Međutim, kako je u našem društvu stepen tolerancije nasilja vrlo visok, pisci Prednacta zakonika smatrali su da treba izričito predvideti zabranu fizičkog kažnjavanja dece, jer bi nekome moglo da se "učini da batine nisu ponižavajuće za dete i da se time ne vređa njegovo ljudsko dostojanstvo", rekla je ranije Tanjugu član Komisije Olga Cvejić Jančić.