Merkelova štiti Srbiju od Putinovih pritisaka

AP
Andreas Šokenhof, poslanik Bundestaga, kaže da Rusija isporuke gasa Srbiji koristi kao povod za ucene. Izjava Merkelove nije protiv Srbije, što pokazuje i poseta nemačke delegacije našoj zemlji, kaže ministarka Jadranka Joksimović

BEOGRAD - Poruka nemačke kancelarke Angele Merkel da je uticaj Rusije na Srbiju zabrinjavajući nije adresirana na Beograd, već na Moskvu zbog opasnosti da bi isporuke energenata i podršku u vezi s kosovskim pitanjem mogla da (zlo)upotrebi za ucenjivanje Srbije, ocenjuju sagovornici Kurira.

Ministarka bez portfelja za evropske integracije Jadranka Joksimović tvrdi da izjava kancelarke nije usmerena protiv Srbije, što, ističe, pokazuje prekjučerašnja poseta njenog zamenika Zigmara Gabrijela.

Cilj je EU

- Srbija je strateški opredeljena za članstvo u EU i to se ne dovodi u pitanje. Nastojimo da kao mala, ali samostalna zemlja održimo dobre ekonomske i političke odnose s Rusijom - kaže ministarka.

I Andreas Šokenhof, parlamentarac iz nemačkog Bundestaga, kazao je samo dan posle izjave kancelarke da Rusija isporuku gasa Srbiji koristi kao potencijal za ucene.
- Balkanske zemlje veoma dobro znaju da Rusija samo želi da iskoristi protiv EU i da im ne može ponuditi nikakvu perspektivu.

Predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović takođe se slaže da Merkelova staje u zaštitu Beograda od eventualnih ruskih ucena.
- Utisak je da smo pod jačim pritiskom Rusa, koji su ovde ušli s velikim kapitalom i pokušava da ucenjuje podrškom prema Kosovu.

Nemački politički analitičar Bodo Veber kaže da je kancelarka „branila suvereno pravo Srbije i njenih građana da izaberu spoljnopolitičku orijentaciju“.

Kancelarka brani Srbe

- Ona je upozorila da tamo gde definiše svoju sferu uticaja Moskva određuje da li neka zemlja stremi ka EU ili ne, a ne njeni građani - naglasio je Veber, dok je Centar za evroatlantske studije (CEAS) ocenio izuzetno važnom izjavu Merkelove o neprihvatljivom uticaju Rusije na evropske integracije zapadnog Balkana.

Beta 

PORUKA Ambasador SAD u Beogradu Majkl Kirbi o srpskoj politici
NE SLAŽEMO SE SAMO POVODOM SANKCIJA RUSIJI

Ambasador SAD Majkl Kirbi kaže da je Srbija ključ stabilnosti na Balkanu i da je svaki korak prema EU pozitivan signal investitorima:
- SAD podržavaju pristupanje Srbije EU i pokušavamo da pomognemo na načine koji su od koristi svima.

Podrška Srbije Ukrajini, dodao je, podrazumeva pozive na pregovaračka politička rešenja koja poštuju suverenitet i integritet te zemlje, a to je ista pozicija koju zauzimaju i SAD i EU.
- Ne slažemo se oko pitanja da li sankcije mogu da dovedu do političkog rešenja - naveo je Kirbi i ukazao da Srbija, međutim, može da igra važnu ulogu u rešavanju tog problema jer će 2015. preuzeti predsedavanje u OEBS.

Dragana Udovicic 

Johanes Han
NISAM TRAŽIO DA SRBIJA UVEDE SANKCIJE RUSIJI

Evropski komesar za susedstvo i pregovore o proširenju Johanes Han izjavio je da nije tražio da Srbija uvede sankcije Rusiji.
- Sankcije i otvaranje poglavlja u pregovaračkom procesu nisu ni u kakvoj vezi - naglasio je Han i izrazio očekivanje da će prva poglavlja biti otvorena u bliskoj budućnosti.

Han sutra dolazi u posetu Beogradu da bi ohrabrio reforme i pristupne pregovore, saopštila je juče Evropska komisija.
- Poseta na početku Hanovog mandata je jasan znak da su pregovori o proširenju Unije jednako prioritetni kao i pre i pokazuje posvećenost zapadnog Balkana evropskoj perspektivi.

Ivo Visković
SRBIJA NIJE POTČINJENA RUSIJI

Ivo Visković, bivši ambasador u Nemačkoj, kaže da je situacija u Srbiji specifična i da ga ne bi iznenadilo da se zato neko u Nemačkoj zabrine. On, međutim, smatra da je to preteran strah i da ne može biti govora o patronatu ili potčinjenosti Srbije Rusiji.
- Merkelova se boji da se ono što se događa u Ukrajini i ofanzivni nastup Rusije ne prenesu na ostale zemlje, kao takozvani domino efekat - naglasio je Visković.