Hrvatima trn u oku

EP PROTIV VOJVODE: Evropski parlament zahteva da se Srbija ogradi od izjava Vojislava Šešelja

Foto: Tanjug
EP će, kako stoji u radnoj verziji buduće rezolucije, od Vlade Srbije tražiti da se distancira od izjava lidera radikala, u kojima on poziva na prekrajanje granica na Balkanu i pogrdno govori o drugim narodima i njihovim predstavnicima.

STRAZBUR - Evropski parlament oštro osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i poziva vlasti Srbije da se odlučno ograde od njegovih izjava, piše u radnoj verziji rezolucije, o kojoj bi poslanici trebalo da glasaju u četvrtak, 27. novembra.

"EP najoštrije osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i uvrede žrtava rata na podrucju bivše Jugoslavije, uključujući i njegovu sramotnu izjava na dan sećanja za žrtve Vukovara", piše u radnoj verziji dokumenta.

EP će, kako stoji u radnoj verziji, od Vlade Srbije tražiti da se distancira od izjava lidera radikala, u kojima on poziva na prekrajanje granica na Balkanu i pogrdno govori o drugim narodima i njihovim predstavnicima.

Još se ne zna kako će izgledati finalni nacrt rezolucije, koja je na zahtev hrvatskih poslanika prošle nedelje po hitnoj proceduri uveden u dnevni red plenarnog zasedanja EP u Strazburu, a ovih dana predmet je intenzivnih konsultacija poslaničkih grupa.

Jedna od stvari oko koje još nije postignuta saglasnost je i formulacija kritike na račun Haškog tribunala, koji je Šešselja, posle 12 godina pritvora, pustio na privremenu slobodu bez presude i bez zabrane političkog delovanja.

Dok pojedini poslanici traže da se Tribunalu u Hagu upute kritike zbog lošeg vođenja postupka, drugi podsećaju da je Evropski parlament dosad zdušno podržavao Tribunal i zahtevaju da se primedbe ublaže, saznaje se iz izvora bliskim radnoj grupi za izradu rezolucije.

Finalni tekst nacrta rezolucije biće usaglašen do četvrtka, kada će poslanici glasati o njemu.

Šeselj, kome se sudi zbog zločina protiv čovečnosti, nedavno je pušten iz Tribunala "iz humanitarnih razloga", nakon što je utvrđeno da boluje od teške bolesti, a proces koji se vodi protiv njega je iz proceduralnih razloga u zastoju.

Lider radikala je nakon povratka u Beograd održao miting i dao niz zapaljivih izjava, a u Hrvatskoj je posebno teško primljeno njegovo saopštenje u kome je na godišnjicu pada Vukovara "čestitao srpskim četnicima oslobađanje” ovog grada.

Iz Zagreba je najavljeno da će sličnu rezoluciju o Šešelju uskoro doneti i hrvatski Sabor.