EKONOMSKA KRIZA U KANADI: Iznajmljuju televizore, frižidere i dušeke!
OTAVA - Zbog ekonomske krize ili prevelikog kreditnog zaduženja Kanađani se sve češće odlučuju da iznajmljuju belu tehniku i nameštaj. U prodavnicama koje imaju akciju „iznajmi, pa kupi“ oni ostavljaju 260 miliona kanadskih dolara godišnje.
Cena robe koju ljudi kupuju na ovaj način višestruko je viša nego kada se kupuje za keš ili kredit, javlja Radio Kanada CBC.
Ciljna grupa siromašni
Ciljna grupa trgovaca koji nude ovu neobičnu uslugu su Kanađani koji imaju mala primanja, nalaze se u finansijskim problemima ili su već toliko zaduženi da im banke ne odobravaju kredite. Ipak, kada se mušterija upusti u ovu avanturu, brzo shvati da je trgovci agresivno jure ako zakasni sa uplatom, ali i da će na kraju dati višestruko više nego oni koji samo kupe određeni uređaj.
Kanađanka Pola Dnistrijanski iz Kvebeka potrošila je hiljade dolara na robu koja je mnogo jeftinija jer je mislila da će bolje proći sa iznajmljivanjem.
- Useljavala sam se u novi stan i bilo mi je potrebno mnogo toga. Uzela sam frižider, koji inače košta 799 dolara, ali pošto nisam imala para da ga odmah kupim, rešila sam da ga iznajmim. Potpisala sam ugovor da za rentu nedeljno dajem 21 dolar. Posle tri godine frižider je zvanično postao moj, ali sam ga do tada platila 3.300 dolara. Slično je i s televizorom. Plaćala sam iznajmljivanje 22 dolara nedeljno i posle dve godine, koliko je trajao ugovor, platila sam im 2.112. dolara - kaže ona.
Veliki troškovi
I pre kupovine je, dodaje, bila svesna da će je izaći mnogo skuplje, ali nigde nije mogla da dobije kredit, a nije imala dovoljno novca da odjednom kupi sve potrebne stvari.
- Kada su mi izneli ponudu za iznajmljivanje, bila mi je primamljiva. Brzo sam se navukla na taj način nabavke potrebne opreme - priča Paula.
Za iznajmljivanje frižidera, televizora, dušeka i kompjutera ona je mesečno plaćala čak 506 dolara.
U SAD postoji iznajmljivanje robe, ali je u mnogim saveznim državama ono ili proglašeno nelegalnim, poput Kalifornije, ili je strogo kontrolisano, kao u Njujorku i Minesoti.