Prigovorio sudskom veću

Bramerc: Nadam se da će Šešelja vratiti u pritvor

Foto: Marina Lopičić
Haško tužilaštvo obrazložilo je svoj zahtev da njegovo ponašanje po povratku u Srbiju potkopava osnove za puštanje

SARAJEVO - Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izrazio je nadu da će biti udovoljeno zahtevu Tužilaštva za vraćanje Vojislava Šešelja u pritvorsku jedinicu.

Bramerc je kazao da je prigovorio Sudskom veću koje je Šešelja pustilo na privremenu slobodu, iako se Tužilaštvo na to nije odmah žalilo.

Kako je naveo, sada je predlog Tužilaštva da se preispita puštanje Šešelja na slobodu, već pred Sudskim većem, istim koje je donelo odluku o privremenom oslobađanju Šešelja i da to sada potpuno zavisi od njih.

"Moram da kažem da nema vremenskog ograničenja. Mi se, naravno, nadamo, kao što su to, uostalom, u Savetu bezbednosti UN (u raspravi o radu Tribunala) rekle i druge članice ovog tela, da će odluka biti donesena što pre. To bi, svakako, trebalo očekivati i ja to u potpunosti tako razumem, s obzirom na javna obraćanja onih koji su učestvovali u debati", rekao je glavni tužilac.

Inače, na prekjučerašnjoj sednici SB UN, o radu Haškog tribunala, Bramerc je predstavio redovan izveštaj, a jedna od tema bila je i slučaj Šešelj, što su inicirali hrvatski predstavnici u tom telu.Hrvatska smatra da Šešelja, koji je pušten na privremenu slobodu,iz zdravstvenih razloga, treba vratiti u Hag zbog velikosrpske i ratnohuškačke retorike.

Zatim je i Haško tužilaštvo je zatražilo od Sudskog veća da preispita odluku o puštanju Šešelja na privremenu slobodu i vrati ga u pritvor, uz obrazloženje da njegovo ponašanje po povratku u Srbiju potkopava osnove za puštanje.

Glavni haški tužilac izjavio je, na sednici SB UN i da Šešelj nije poštovao naloge suda, da je vređao žrtve i da je potrebno da prvostepena presuda u njegovom slučaju bude izrečena u najkraćem mogućnom roku.Bramerc je u svom govoru pred SB UN kritikovao i rad Tužilaštva BiH, kazavši da ova pravosudna institucija ide u pogrešnom smeru.

"Nadzorni odbor za sprovođenje nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina i državni nivo pravosuđa izneli su bojazan da se Državno tužilaštvo ne kreće u pozitivnom smeru. Oni se boje da je kvalitet žrtvovan kako bi se povećao kvantitet optužnica",ocenio je on.

(Tanjug/Dnevni avaz)