Kako da lakše sarađujete sa programerima?
Svako ko je ikad pravio veb-sajt, zna da su promene uobičajene i da u tom procesu pravog kraja nema. Popravljanje funkcionalnosti sajta i ispravljanje uočenih grešaka se radi u saradnji sa programerima.
Programiranje je veoma specifična oblast. Potrebna je određena vrsta inteligencije za stvaranje i razvoj kompleksnog koda, a semantika programera nije lako razumljiva laicima. Navešćemo vam tri saveta kako da brže i kvalitetnije sarađujete sa programerima.
1. Naučite da pričate njihovim jezikom.
Običan, svakodnevni rečnik se ne koristi među programerima. Oni koriste veoma specifične reči i izraze. Reči koje doživljavate kao jasne i nedvosmislene za programere mogu biti nejasne. Oni su izuzetno precizni ljudi. Ako želite da sajt bude plave boje, morate se odlučiti za tačnu nijansu. Najbolje je da znate RGB vrednosti, ali može pomoći i razlikovanje nijansi i izbor azurno plave, modro plave, nebo plave, šljive ili jorgovana. Isto važi i za ostale opise. Morate biti konkretni, jer ćete tako uštedeti dosta vremena i truda.
2. Doprinesite rešenju svojim idejama, ali pazite na tuđa osećanja.
Kada predugo gledate u programerski kod, zaboli vas glava. Od previše rada i najbolji programeri umeju da zablokiraju. Ako naučite da razumete kod na naprednijem nivou, možda i uspete da nađete preko potrebno rešenje, kada programeri to ne mogu. Ali, morate paziti kako to da saopštite, jer oni ne treba da se osete ugroženo. Na kraju krajeva, od programera ponajviše i zavisi konačan proizvod. Zato su danas toliko dobro plaćeni.
3. Dozvolite svom programeru duže rokove.
Kreiranje sajta i ispravljanje tekućih problema nije uvek pravolinijski. Ispravka jedne greške može da prouzrokuje drugu. Zato je najbolje u rokove uračunati najlošiju situaciju u izradi sajta. Što budete fleksibilniji veće su šanse da vaš programer ne pogreši.
Lista može biti i duža, ali najbitnije je da shvatite da se tim sastoji od različitih individua, od umetnika do zaluđenika za tehniku. Postoji više načina da se reše problemi, a na vama je da izaberete pravi. Kako izabrati programera koji će kvalitetno završti posao? Diploma je jedan od načina selekcije. Ali ni fakultetska diploma ne mora biti garancija da je neki programer pravi izbor. U Srbiji postoje škole specijalizovane za proizvodnju stručnog programerskog kadra. Vašeg idealnog saradnika možete pronaći među bivšim polaznicima ovakvih škola.