Depresiju eliminiše „gas smejavac“?

Shutterstock
Jedan od istraživača, istakao je da, ukoliko se nalazi potvrde, takav lek koji brzo deluje mogao bi da bude posebno koristan za pacijente s teškom depresijom

Američki naučnici utvrdili su da se takozvani gas smejavac (azot-suboksid, N2O), koji se nekada koristio kao anestetik i koji izaziva nekontrolisani smeh, pokazao uspešnim i u lečenju težih oblika depresije.

Prema rezultatima istraživanja, psihijatri i anesteziolozi Medicinskog fakulteta Vašington u Sent Luisu utvrdili su na malom uzorku da je u dve trećine slučajeva depresije otporne na druge oblike terapije inhalacija tim gasom dovodila do poboljšanja, objavio je časopis Biološka psihijatrija.

- Naši rezultati moraju da se potvrde, ali verujemo da je ovo dobra polazna osnova i verujemo da bi terapija azot-suboksidom mogla da pomogne osobama koje pate od depresije - rekao je vođa istraživanja prof. anesteziologije Piter Najdžel.

Jedan od istraživača, psihijatar Čarls Zorumsk istakao je da, ukoliko se nalazi potvrde, takav lek koji brzo deluje mogao bi da bude posebno koristan za pacijente s teškom depresijom.

- To bi bilo značajno za ljude koji su izloženi riziku od samoubistva ili im je potrebna hitna intervencija - naglasio je on.

Inače, prednosti azot-suboksida su ograničene nuspojave, poput mučnine i povraćanja, koje se javljaju dok se gas udiše.