Financial Times

Potražnja za naftom neće rasti u 2015, bez obzira na nisku cenu

Foto: Profimedia
Slaba potražnja za naftom sama po sebi je ključni faktor opadanja cena, jedan je od zaključaka izveštaja IAE

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) smanjila je predviđeni rast potražnje za narednu godinu, rekavši da nagli pad cena nafte do sada nije stimulisao rast prodaje.

Energetski „čuvar“ bogatih zemalja je u svom mesečnom izveštaju o tržištu nafte, koji mnogi budno prate, naveo će globalna potražnja nafte rasti za 900.000 barela dnevno tokom 2015. godine - što je za 230.000 b/d (barela po danu) manje u poređenju sa očekivanjima od prethodnog meseca - na ukupno 93,3 miliona b/d.

- Niža očekivanja Rusije i drugih velikih izvoznika nafte, jačanje dolara i ukidanje subvencija u mnogim zemljama potrošačima svakako ne pomažu povećanju potražnje - navela je IEA u petak.

- Pad cena nafte se ponekad opisuje kao „poreska olakšica“ i blagoslov za privredu, ali ovog puta njegov efekat može biti skroman - dodala je IEA.

- Slaba potražnja za naftom je sama po sebi ključni faktor opadanja cena. Globalna privreda je i dalje slaba, nema rasta zarada, potrošnja je na niskom nivou i glavna briga je deflacija, a sve to utiče jedno na drugo - izjavio je autor izveštaja Antoan Half (Antoine Halff).

Na strani ponude, kako kaže IEA, cene koje su pale za više od 40 procenata od sredine juna „imaju skroman uticaj na kratkoročni rast proizvodnje, ali bi veći pad cena mogao unazaditi mnoge proizvođače“.

U petak 12. decembra, cena „brent“ nafte je pala za dodatnih 56 centi na 63,12 dolara po barelu, dok je cena američke „lake“ nafte na merkantilnoj berzi u Njujorku (Nymex WTI) pala ispod 60 dolara po barelu - za 76 centi na svega 59,19 dolara po barelu.

Neumorna proizvodnja nafte u SAD, u kombinaciji sa proizvodnjom zemalja OPEK, prevazišla je predviđanja i poklopila se sa padom potražnje u Kini i oslabljenom evropskom privredom, što je dovelo do najvećeg pada cena u poslednjih pet godina.

Agencija je smanjila predviđeni rast ponude zemalja koje nisu članice OPEK, kao rezultat nepovoljne prognoze za Rusiju usled smanjenja cena nafte, uticaja zapadnih sankcija i pada valute, što će uticati na planiranu proizvodnju.

Međutim, američka proizvodnja nafte iz uljnih škriljaca će verovatno nastaviti da se kratkoročno povećava, kao i proizvodnja u drugim zemljama. Smanjenje troškova međunarodnih naftnih kompanija i zemalja proizvođača „smanjiće ponudu, ali ne odmah.“

- Proces proizvodnje nafte toliko dugo traje da treba vremena da oscilacije cena počnu uticati na ponudu - saopštila je Međunarodna agencija za energetiku i dodala:

- Projekti za koje su već obezbeđena sredstva će se većinom nastaviti.

Prognoza za 2015. godinu za takozvani poziv upućen OPEK, odnosno količinu sirove nafte koju bi kartel trebalo da proizvodi kako bi uravnotežio tržište - smanjena je za 300.000 b/d na ukupno 28,9 miliona b/d, u skladu sa revizijom unutar samog OPEK.

To je manje od trenutnog proizvodnog cilja od 30 miliona b/d, koji je kartel na sastanku OPEK u Beču prošlog meseca odlučio da zadrži, uprkos apelima nekih ekonomski ugroženih zemalja, kao što je Venecuela, da se smanjenjem proizvodnje postavi donja granica za opadajuće cene.

- Osim ukoliko ne dođe do neorganizovanog odgovora proizvođača, može proći mnogo vremena dok nagli pad cena ne počne da utiče na ponudu i potražnju - izjavila je IEA.

U jeku aktuelnih oscilacija na tržištu nafte, Međunarodna agencija za energetiku je izjavila da će svoj srednjoročni naftni izveštaj - svoju petogodišnju prognozu - objaviti u februaru 2015, za razliku od ove godine, kada je objavljen u junu.

Anjli Raval
Foto: Beta Ap