6 saveta za dugu i uspešnu IT karijeru
Budite odgovorni prema svojoj karijeri i precizno planirajte.
Niko osim vas samih ne može da vam pomogne kada je reč o tempu kojim ćete razivjati svoju karijeru. Dobra ogranizacija vezuje se za nekoliko stvari: u prvom redu za dobro postavljene cljeve i odgovornost prema sebi. Najbolji način da počnete jeste da razmislite gde biste želeli da budete za vremenski interval koji sami sebi odredite. Kada ste to rešili, pređite na planiranje – definišite koje su veštine i znanje koje vode do tačke koju ste odredili. Nađite primere pojedinaca koji su postigli nešto slično i saznajte kojim su putem išli.
Šta god da ste isplanirali, imajte alternativu. Na karijeru, kao i na sam život, utiče veliki broj okolnosti, a vrlo je malo onih koji su pod našom kontrolom. Uvek je dobro imati plan B.
Vežbajte fleksibilnost i brzinu.
Tehnologija se brzo menja i napreduje. Tempo kojim se ovo dešava je nemoguće odrediti, pa je pametno biti pripravan na oštre promene. Ako ste programer, ovladajte sa što je moguće više programskih jezika. Napravite dobru bazu i budite spremni da ispratite neplanirana napuštanja koloseka kome je IT svet sklon.
Učite o biznisu.
Da biste bili dobar veb developer nije dovoljno da se popnete što više na korporativnoj lestvici. Morate naučiti kako funkcioniše industrija, ali i vaša kompanija. Najbolji deo je što će vam ovo znanje pomoći da budete bolji programer. Što bolje budete razumeli potrebe biznisa to ćete brže i kvalitetnije kreirati proizvode ili usluge.
Nastavite da se usavršavate.
Stalno učenje je prvi preduslov da imate dugu i uspešnu karijeru. Ne dozovlite da vas vreme pregazi. Usavršavajte se i formalno i neformalno. Stičite nove sertifikate, obnavljajte stare. Ako imate prilike, idite na konferencije. Tako ćete proširiti i krug kontakata, a i bićete u toku sa trendovima iz prve ruke.
Pažljivo motrite na konkurenciju.
Učite iz grešaka svojih konkurenata. Pratite ih na društvenim mrežama, čitajte o njima. Isto važi i za lidere u vašoj oblasti. Budite uvek u toku.
Radite podjednako na „mekim” i „tvrdim” veštinama.
Vaša ekspertiza i iskustvo neće biti dovoljni. Uvežbavajte transverzalne veštine – one koje su primenjive na svaku karijeru, ma kako ona specifična bila. Naučite da efektivno komunicirate, donosite odluke, budete kreativni i sva vrata će vam se otvarati i brže nego što očekujete. Dobra stvar jeste što su ove veštine urođene. Treba ih samo uvežbavati. Kada je reč o dobijanju novog posla, trening mekih veština može vredeti više nego dugugodišnje iskustvo. Poduhvat građenja karijere uspešnog IT profesionalca, uz pridržavanje plana koji ste sebi zacrtali, uopšte ne mora biti tako težak, kako se isprva može činiti. Ovih nekoliko saveta pomoći će vam da lakše dostignete svoje ciljeve, ma kako oni bili visoki.