DEBAKL: Pregovori u Ženevi o smanjenju carina za IT robu

Profimedia
Dogovor proizvođača izostao nakon što je Kina odbila da napravi manje ustupke Koreji i Tajvanu u zamenuza izostavljanje LCD iz sporazuma o informacionoj tehnologiji STO

Razgovori koji su imali za cilj smanjenje carina na IT robu širom sveta i ažuriranje sporazuma starog 20 godina koji uređuje trgovinu istim doživeli su krah u petak samo nekoliko nedelja nakon što su Sjedinjene Američke Države i Kina postigle dogovor koji je privukao veliku pažnju javnosti i tako potvrdile svoju rešenost da spasu ovaj proces.

Diplomate u Ženevi su izjavile da su se pregovori, koje je sazvala Evropska unija, završili u petak nakon što je Kina odbila da napravi manje ustupke Koreji i Tajvanu u zamenu za izostavljanje LCD iz sporazuma o informacionoj tehnologiji (ITA) Svetske trgovinske organizacije (STO).

Svetska trgovina IT proizvodima je vredna više od 4.000 milijardi dolara godišnje i predstavlja više od petine globalne trgovine robom. Međutim, ovu oblast uređuje ITA, koji nije ažuriran od 1996. i stoga ne uključuje mnoge popularne proizvode koji su se našli na tržištu od tada, kao što su GPS uređaji i konzole za kompjuterske igrice.

Ažuriranje ovog sporazuma bi dovelo do smanjenja carina na robu koja je odgovorna za trgovinsku razmenu, vrednu približno 1.000 milijardi (trilion) dolara, kažu grupacije u ovoj grani industrije, a Kina bi imala najviše koristi od toga. Postojala je nada da će dogovor koji su Vašington i Peking postigli prošlog meseca o tome koje proizvode treba uključiti u ažurirani ITA, pomeriti sa mrtve tačke pregovore koji su bili zamrznuti skoro godinu dana.

Diplomate kažu da Kina nije htela da napravi ni najmanje ustupke u Ženevi prošle nedelje i tako utiče na ostalih 50 privreda da se slože sa predloženim izmenama.

Još uvek se ne zna da li će i kada razgovori biti nastavljeni, kažu diplomate, ali i zvaničnici i grupacije u oblasti trgovine se nadaju da će novi razgovori biti sazvani u novoj godini.

„Veoma smo blizu postizanja dogovora vrednog 1.000 milijardi (trilion) dolara“, izjavio je jedan zvaničnik za FT u petak. „Ali ne znam da li možemo uspeti u tome ili ne.“

„Ne može se sakriti da je ovo sada bio jedan veliki korak unazad, ali javlja se i osećaj da još nije vreme da se odustane od dalje borbe“, izjavio je Džon Nojfer (John Neuffer), šef zadužen za globalnu politiku u Savetu za sektor informacionih tehnologija (Information Technology Industry Council) sa sedištem u Vašingtonu.

U jednoj izjavi, ambasador Evropske unije u STO Angelos Pangratis rekao je da su oni koji su uključeni u ITA razgovore sada blizu konačnog sporazuma i zamolio generalnog direktora STO Roberta Azeveda (Roberto Azevedo) da im pomogne da se dogovore o preostalim pitanjima.

Shawn Donnan and World trade Editor