RADNI ODNOSI: Nemačka smanjuje uticaj malih sindikata

AP
Vlada Angele Merkel odobrila nacrt zakona kojim se praktično marginalizuje moć malih, ali uticajnih sindikata

Vlada Angele Merkel je odobrila nacrt zakona kojim se ograničava sposobnost malih, ali uticajnih sindikata da dovedu do zastoja u određenim sektorima nemačke privrede.

U državi u kojoj je privredni uspeh izgrađen na ograničenju zarade i saglasnosti između radnika i poslodavaca, pokušaj da se smanji moć sindikata usledio je posle nepopularnih štrajkova koji su zaustavili saobraćaj širom zemlje.

Nacrt zakona koji je prošle nedelje odobrio kabinet nemačke kancelarke dozvoljava kompanijama da ulaze u pregovore o platama samo sa sindikatima koji okupljaju najveći broj zaposlenih. Štrajkove manjih sindikata, koji nemaju ovlašćenja za pregovore, sudovi bi mogli da proglase nezakonitim i na taj način ograniče mogućnosti za sindikalnu akciju.

Ingo Kramer, predsednik nemačkog udruženja poslodavaca BDA, kaže: „Zakon će stabilizovati kolektivne ugovore. Poslodavci i zaposleni moraju imati pouzdan temelj za saradnju. Konsenzus između poslodavaca i zaposlenih ne sme se urušavati posebnim interesima.“

Sindikati su godinama igrali veoma važnu ulogu u Nemačkoj. Njihovi predstavnici su bili članovi nadzornih odbora u kompanijama na berzi i sveprisutni činioci u automobilskoj industriji i sličnim sektorima.

Međutim, posle sudske odluke iz 2010. godine, mali, ali uticajni sindikati, kao što su oni koji okupljaju pilote ili lekare, dobili su mogućnost da pregovaraju o sporazumima koji prevazilaze granice njihovog sektora.

Kao posledica toga, došlo je do nekoliko krupnih sporova u kojima su akcije malih sindikata imale ozbiljne posledice po kompanije.

Piloti „Lufthanze“ (Lufthansa) štrajkovali su devet puta ove godine, a prekidi rada koštali su avio-kompaniju preko 170 miliona evra. Sindikat se bori da zaštiti pravo pilota na beneficirani radni staž i zabrinut je zbog sve većeg smanjenja pogodnosti za zaposlene, nakon što je „Lufthanza“ pokrenula novu niskobudžetnu kompaniju „Jurovings“ (Eurowings).

Dok je, prema podacima OEBS, broj sindikalnih predstavnika opao sa oko jedne četvrtine nemačkih radnika 2000. na nešto manje od 18 procenata prošle godine, radnički nemiri su sve intenzivniji. Broj nemačkih kompanija u kojima se štrajkovalo povećao se sa 367 u 2012. na 1.384 prošle godine, što je najveći broj u protekle dve decenije, saopštila je Savezna agencija za zapošljavanje. Skoro 150.000 radnih dana izgubljeno je zbog štrajkova prošle godine.

Predlog zakona je pripremila Andrea Nales (Andrea Nahles), ministarka rada u koalicionoj vladi iz redova Socijaldemokratske partije Nemačke, inače članica sindikata.

Ministarka je izjavila da je cilj zakona o kolektivnom ugovoru unapređenje saradnje.

Sindikat pilota Kokpit (Cockpit) tvrdi da se ovakvim zakonom krši ustav države. Vođa sindikata Ilja Šulc (Ilja Schulz) najavljuje žalbu Ustavnom sudu Nemačke, posle koje će, kako očekuje, zakon biti preinačen.

Jeevan Vasagar - Berlin