Po rečima Danijela Hilisa, predsedavajućeg IT kompanije Applied Minds, problemi sa kojima se svakodnevno suočavamo previše su komplikovani za čoveka. Jedini enitet koji će biti u stanju da reši takve probleme je kombinacija čoveka i mašine, njihove integrisane intelgencije. Po njemu i vodećim inženjerima IBM-a, budućnost je u kognitivnim kompjuterskim sistemima.
Šta su zapravo kognitivni sistemi?
Kognitivni kompjuteri su kompjuterski sistemi modelirani po čovekovom mozgu. Originalni, svima nama poznat, naziv – veštačka inteligencija, zamenjen je da bi se izbegla zabluda, jer je osnovna ideja naučiti kompjutere da funkcionišu po principima ljudskog mozga, a ne stvoriti veštački sistem. Ova nauka pokušava da integriše biologiju i tehnologiju u poduhvatu da se rekreira mozak, jedan od najsavršenijih i najbržih kompjutera na zemlji.
Sama ideja datira još iz pedesetih godina prošlog veka. Računarske kompanije tog vremena pokušale su da stvore inteligentne kompjutere. Naravno, ovi sistemi su bili ograničeni jer nisu mogli da uče iskustveno – kao čovek. Rani pokušaji su se svodili na definisanje seta parametara koje je mašina u stanju da usvoji, ali o donošenju odluka ili analiziranju situacije radi nalaženja rešenja nije bilo ni govora. Početni entuzijazam je ubrzo splasnuo, a mnogi naučnici su sumnjali da se veštačka inteligencija ikada može stvoriti.
Međutim, napredak u kognitivnoj nauci ohrabrio je nove pokušaje. Bolje razumevanje mozga dozvolilo je naučnicima da stvore kompjuter koji je u stanju da koristi prethodno iskustvo – da uči na greškama.
Danas giganti poput IBM-a ulažu ogromna sredstva u istraživanje i razvoj kognitivnih sistema. Kako je ovo uzbudljivo polje još uvek u razvoju, za ambiciozne pojedince ima dovoljno prostora da se uključe. Sa dobrom bazom iz oblasti informacionih tehnologija moguće je priključiti se ovom revolucionarnom poduhvatu i biti deo istorije koja se tek stvara.
Kognitivni kompjuterski sistemi spojiće čoveka i kompjuter
Objavljeno
18.12.2014. 16:21h
→ 25.03.2017. 3:18h