STANARI KARAĐORĐEVE 36 U PANICI: Hoće da nas rasele iz zgrade zbog Beograda na vodi?
BEOGRAD – Kao grom pogodilo je vlasnike stanova Karađorđeve 36 obaveštenje da će zbog „Beograda na vodi” biti raseljeni iz svoje zgrade. Uz to ova petospratnica neće biti srušena kako bi se na tom mestu gradilo neko impozantno zdanje iz ovog projekta, već će, kako im je nezvanično rečeno, biti pretvorena u poslovni ili - moderniji stambeni prostor?!
Prošle nedelje iz gradske Direkcije za građevinsko zemljište dobili su obaveštenje da je u toku popis stanara njihove zgrade zbog realizacije projekta „Beograd na vodi” i da je potrebno da gradskoj komisiji obezbede ulazak u stan radi utvrđivanja činjeničnog i pravnog stanja.
Od 22 vlasnika stanova, kojima usput ne pada na pamet da se sele, samo su Radmila Savić i njen sin Srđan pustili delegaciju i to kako bi videli šta hoće.
- Kažu došli da premere stan, popišu stanare i da vide ima li neuknjiženih stanova, ali neće da nam objasne zašto to rade - priča Srđan za Večernje novosti.
- Imaju katastar i popis stanovništva, pa to sve tamo mogu saznati. Suština je da van projekta i odluka grada neko želi da nas se otarasi i raseli.
Njegova komšinica sa višeg sprata Ranka Savić tvrdi da se neko očigledno nameračio na ovu zgradu na dobroj lokaciji i želi da je preuzme.
- Zgrada je useljena 1936. godine, stanovi su divni, veliki, salonski, na vrhu je predivna terasa, koja kad se sredi može da bude bašta nekog restorana sa sjajnim pogledom - priča nam Ranka Savić.
- Kvadrat ovde ranije nije mnogo vredeo zbog kamiona, buke, smoga i zagađenosti, ali se uveliko priča da će sa izgradnjom „Beograda na vodi” vredeti oko 4.000 evra. U agencijama za prodaju nekretnina kažu da je prodaja stanova u ovom kraju obustavljena, upravo zato što svi čekaju veću cenu i niko sad ne prodaje.Ranka kaže da joj je sagovornik iz grada rekao: „Što se nervirate ići ćete u Denkovu baštu”.
- Oni bi nas da rasele na periferiju, zgradu preurede i prodaju nekom drugom za mnogo veći novac i zarade na našim stanovima - tvrdi Ranka Savić. - Niko od nas neće da se seli, ja tu živim 40 godina, neki i mnogo duže.
Možda su im potrebni bolji stanari
Predsednik Skupštine stanara Miroslav Savić kaže da su na više gradskih i republičkih adresa poslali dopis o ovom slučaju i ugrožavanju privatne svojine.- Ako žele da naprave poslovni prostor, šta će im kad već po gradu imaju koliko hoćeš praznog i neiznajmljenog. A ako žele stambeni, čemu, kad mi tu već stanujemo. Jedino ako im je namera da dođu neki „bolji đaci” - zaključuje Miroslav Savić.
Ovo je očigledno neka otimačina
Radmila Savić priča da je u Karađorđevoj 36 odrastao njen suprug, rodili se i sin i unuk, koji zajedno sa njom žive.
- Zgrada je uknjižena još pre Drugog svetskog rata i sasvim očuvana - priča baka Radmila.
- Zidovi su debeli više od pola metra, stepenište uređeno, svi se trude da održavaju zgradu. Ovo je očigledno neka otimačina, pod izgovorom „Beograda na vodi”.
( Večernje novosti)