Tanja Miščević: Srbija bi prvo otvorila poglavlje 32, ali EU hoće 35
BEOGRAD - Šefica Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Srbije EU Tanja Miščević podsetila je danas da je Srbija spremna da pregovore sa EU počne otvaranjem poglavlja 32 o kontroli javnih finansija, ali da je stav Unije u ovom trenutku da primat ima poglavlje 35, koje se tiče Kosova.
"Poglavlje 35 zahteva potpunu primenu Briselskog sporazuma i to nije tajna", rekla je Miščević na zajedničkoj sednici radnih grupa Pravosuđe i osnovna prava (poglavlje 23) i Pravda, sloboda i bezbednost (poglavlje 24) Nacionalnog konventao EU (NKEU). Ona je dodala da je dijalog između Beograda i Prištine zakazan za 9. februar, te ocenila da nas očekuje "zanimljiva 2015. godina".
Podsetila je i da je do sada završen bilateralni skrining za 26 poglavlja, kao i da će se paralelno sa skrininzima za ostala pogalvlja završavati akcioni planovi za pogljavlja 23, 24, ali i za Poglavlje 11, a koje se tiče poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Miščević je dodala i da je pregovaračka pozicija Vlade Srbije za svako poglavlje tajni dokumet, naglasivši da on ne može biti javan do dana međuvladine konferencije.
Tada se, ukazala je, paralelno na engleskom i srpskom jeziku taj dokument postavlja na sajt Vlade Srbije i Evropske komisije. Ni oni svoju pregovaračku poziciju ne objavljuju do tog trenutka", poručila je Miščević.
Ona je dodala i da će do kraja godine biti pušten u rad i sajt pregovarčkog procesa i na njemu će biti postavljena sva dokumenta koja su dostupna javnosti.
Govoreći o procesu uključivanja civilnog sektora u pregovarački proces, Miščević je rekla da nije zadoljna, i podvukla da postoji jednoobrazovanost uključivanja nevladinih organizacija u ovaj proces."Nismo razvili opšte razumevanje potreba za uključivanje organizacija civilnog društva u pojedinim ministarstvima. Neki shvataju tu potrebu, dok se drugi još uče", istakla je ona.
Predsednik skupštinskog Odbora za evropske integracije Aleksandar Senić rekao je da civilni sektor treba što više da bude uključen u pregovore, istakavši da je parlament spreman za proceš pregovora i da je Odbor usvjio sve neophodne akte. Smatra i da Srbija ne treba da "juri za pregovorima", poručivši da ostaje strateški cilj naše zemlje - da Srbija 2020. godine postane čclanica EU.
Direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, koja je koordinatorka Radne grupe za pogalvlje 23 Sonja Stojanović Gajić ocenila je da ministarstva pravde i unutrašnjih poslova ne komuniciraju na odgovarajući način sa civilnim sektorom."Ministartsvo pravde je bilo bolje u odnosu na MUP i učinilo je dostupnim sve ključne informacije. To minstarstvo je učinilo dostupnim i prvu i drugu verziju akcionog plana, a što nije slučaj sa MUP", rekla je ona.
Koordinator Radne grupe za Poglavlje 23, Pravosuđe i osnovna prava Kuća ljudskih prava i demokratije Milan Antonijević rekao je da je želja ovih organizacija zajedničkom sednicom bila da se ukaže na činjenicu da ministasrtva ne uključuju na isti način nevladin sektor u proces pregovora."Zahtevamo i kalendar kako bismo se pripremili kao organizacije civilnog društva za sve što nam sledi u 2015. godini", rekao je Antonijević.