Uspon i prizemljenje IPO

Rojters
Ukupno 1.250 inicijalnih javnih ponuda donelo vlasnicima 258 milijardi dolara širom sveta, ali se kompanije ponovo okreću domaćim finansijskim tržištima

Prvo emitovanje akcija „Alibabe“ (Alibaba), kineske kompanije za elektronsku trgovinu koja je ostvarila rekordnu zaradu u vrednosti od 25 milijardi dolara na Njujorškoj berzi u septembru, stavilo je akcenat na prekogranični karakter inicijalnih javnih ponuda (initial public offerings - IPO), koje su zabeležile uspon u protekloj godini.

Ukupno 1.250 IPO donelo je vlasnicima 258 milijardi dolara širom sveta, što je najviši nivo nakon finansijske krize, pokazuju podaci kompanije „Dilodžik“ (Dealogic).

Evropa je ostvarila najbolji rezultat s porastom od 87 odsto i prihodom od IPO od 68,2 miliona dolara, Sjedinjene Države zabeležile su porast od 54 odsto i 95,2 milijarde dolara, dok je u regionu Azija-Pacifik ukupna prodaja IPO porasla za skromnih 35 odsto.

Pored „Alibabe“, Njujork je imao još samo dva predstavnika u top 10 svetskih IPO - Sitizens fajnenšel (Citizens Financial) sa 3,46 milijardi u septembru i Sinhroni fajnenšel (Synchrony Financial) sa 2,96 milijardi u julu.

Američka finansijska kompanija „Perišing skver holdings“ (Pershing Square Holdings) omogućila je Evropi da se nađe među 10 najboljih na listi kad je prodala svoje akcije na Amsterdamskoj berzi za 2,75 milijardi u oktobru.

Nisu svi poslovi ovog tipa imali prekogranični karakter. Druga i treća najveća IPO u toku protekle godine došle su od Nacionalne komercijalne banke Saudijske Arabije, koja je ostvarila prihod od šest milijardi dolara, i australijske osiguravajuće kuće Medibenk prajvat (Medibank Private) s prihodom od 4,92 milijarde dolara koje su emitovale svoje akcije na domaćim berzama.

Dve kineske kompanije među vodećih 10 primarno su emitovale svoje akcije u Hongkongu - Dalijan Vanda komeršel propertiz (Dalian Wanda Commercial Properties) s prihodom od 3,72 milijarde i komunalno preduzeće CGN Pauer (CGN Power) sa 3,16 milijardi dolara. Ovo je takođe uradila i HK Elektrik investments (HK Electric Investments), kompanija iz Hongkonga, čija je zarada dostigla 3,11 milijardi dolara.

Advokatska firma „Bejker i Mekenzi“ (Baker & McKenzie) tvrdi da su se, iako je značajnije usporavanje prekograničnih inicijalnih javnih ponuda malo verovatno u kratkoročnom periodu, znaci upozorenja pojavili u sva tri glavna regiona IPO.

U regionu Azija-Pacifik kompanije su sve više zainteresovane za emitovanje svojih akcija na domaćim finansijskim tržištima i smanjile su broj IPO na stranim berzama. U Severnoj Americi detaljna analiza instrumenata (VIE) koje kineske kompanije koriste za emitovanje akcija (a da pritom ne prikazuju aktivu u bilansu stanja) zabrinula je investitore, dok je u Evropi cena akcija nakon IPO bila niža od očekivane, te je dovela do naleta otkazivanja IPO.

Andrew Bolger