Intervju

Aleksandar Vučić: Ne tražim oproštaj za svoje grehe!

Mene zanima kakav rezultat možemo da ostavimo na kraju. Taj luteranski pristup, da ne tražite oproštaj za grehove i da se trudite i svojim radom pokažete šta možete da promenite, rekao je Vučić

BEOGRAD - Predsednik Vlade Srbije kaže da je zadovoljan radom Vlade, svojim timom i pozva druge ljude, čak i političke neistomišljenike, da daju svoj doprinos jer, kako kaže, imamo istorijsku šansu da nešto promenimo.

"Pozivam ljude koji drugačije misle pa i one koji lično mene ne mogu da podnesu, da nam se priključe, da od Srbije napravimo modernu i pristojnu zemlju", ističe premijer.

Vučić navodi da je Vlada radila marljivo i posvećeno i da je pouzdan partner, što potvrđuje i pozitivna ocena MMF-a za srpski budžet za 2015. godinu.

"I Ruzvelt je jednom rekao da postoje uvek oni koji kritikuju, oni koji svuda nalaze manu, koju kažu da bi uvek uradili bolje od vas. Ali slava pripada onima koji greše, koji naprave mnogo grešaka, ali koji mnogo rade", podseća premijer.

Foto: Tanjug

Prema Vučićevim rečima, njegova lična satisfakcija je u odgovornosti, ozbiljnosti i radu i dodaje da ga praznici ne zanimaju.

"Mene zanima kakav rezultat možemo da ostavimo na kraju. Taj luteranski pristup, da ne tražite oproštaj za grehove i da se trudite i svojim radom pokažete šta možete da promenite", navodi Vučić.

Govoreći o kritikama za ekonomske reforme koje Vlada sprovodi, a koje dolaze unutar granica Srbije, premijer navodi da je to uvek tako jer "uvek oni koji su sa strane, poput MMF-a, imaju širu i bolju sliku onoga što se radi".

"Prema zvaničnim podacima, nezaposlenost je pala za 6,88 odsto, što je 54.581 čovek manje na birou", kaže premijer.

Predsednik Vlade napominje da i MMF traži da se reše pitanja preduzeća u restrukturiranju, kako bi ekonomiju podigli na zdrave noge i da je to "ključna filozofija srpske politike".

Ključno pitanje je što smo izabrali ovaj put. Da nismo, imali bismo iste rezultate kao u Grčkoj iako mislim da je Samaras bio odličan premijer jer je izveo Grčku na pravi put", navodi Vučić.

Premijer kaže da je najvažnije u Srbiji razviti preduzetnički duh jer bez razvoja privatnog sektora nema ukupnopg društvenog i državnog razvoja.

"Privatni sektor iziskuje da radite. Moramo da podstaknmo vredne ljude. Moramo da naučimo ljude da će država da pomogne na različite način, da razgovaramo i sa bankama", navodi Vučić.

Govoreći o prodaji "Železare", Vučić ističe da je to preduzeće kičma industrijske Srbije danas i da vredi više nego ono što možemo u poljoprivredi da uradimo i izvezemo.

Podseća da je kraj tendera za "Železeru" 5. ili 6. januar i da će tek tada da se izvesnije zna šta će biti dalje. Lično sam održao 31 sastanak vezan za 'Železaru'. Bliži se kraj i videćete brojne rezultate", kaže Vučić.

Govoreći o hemijskom kompleksu, Vučić navodi da je o tome razgovarao nekoliko puta sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, i da je blizu rešenja.

Foto: Tanjug

Plate i penzije neće biti više smanjivane

Premijer ističe da plate i penzije u Srbiji više neće biti smanjivane i apeluje na građane da se strpe još dve godine jer će tada moći da vide prve pozitivne rezultate.

Prema njegovim rečima, tada će građani moći da analiziraju šta su donele mere fiskalne konsolidacije koje Vlada sprovodi.

"Videćete na šta će Srbija ličiti za pet godina, a videćete i na šta će ličiti zemlje koje nisu imale hrabrosti da istrpe političke pritiske i kritike", ističe Vučić.

Govoreći o stranim investicijama, premijer je kazao da nikada neće odustati da investitorima nudi subvencije kakve im niko neće ponuditi u zemljama regiona samo da bi investirali u Srbiju, iako ćemo, kako je rekao, tu imati problem sa EU.

Srbija jeste zemlja nedovoljno razvijenog kapitalizma u kojoj, nažalost, nije prihvaćena tržišna privreda u pravom smislu te reči.

Foto: Tanjug

"Štitićemo interese Srbije"

Govoreći o ukrajinskoj krizi i mogućem ultimatumu Srbiji da uvede sankcije Rusiji, premijer navodi da danas niko ne razgovara jezikom ultimatuma.

Svi znaju da je Srbija stub stabilnosti i da bi se tim činom porušio taj stub", naglašava Vučić.

Prema njegovim rečima, stabilnost je za Srbiju najvažnije pitanje, pa će zbog toga svi, kao i do sada, štititi interese Srbije.

"Od stranih diplomata niste čuli da sam fin i dobar kad drugačij pričaju, ni oni sa Istoka i ni sa Zapada. To je moj posao i ništa me ne interesuje drugo. Građani me za to skupo plaćaju", naglašava Vučić.

Premijer poručuje da njegov najveći strah nisu pretnje ukrajinskim scenarijom, koji dolaze iz unutrašnje politike.

"Brine me činjenica da ne možemo da utičemo na sukobe u Ukrajini, a veoma se plašim kraja zime i početka proleća i onoga šta će dalje da se zbiva", navodi Vučić.

Premijer kaže da bi voleo da Nemačka, Francuska i Italija budu Srbiji ono što je Nemačka bila Hrvatskoj za ulazak u Evropsku uniju, a pokušaćemo da to bude i Velika Britanija.

"Položaj Srbije ojačan je upravo zato što su te države veoma snažno branile interese Srbije i kada je trebalo da nam se uruče demarši o raznim pitanjima jedna od tih zemalja je uvek stala uz Srbiju", poručuje Vučić.

Sa Nikolićem sam prijatelj

Premijer Vučić ističe da ima dobre odnose sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem kao i da dok god je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić u Vladi znači da ima njegovo poverenje.

Vučić navodi da su njegovi odnosi s Nikolićem dobri, da razgovaraju o svim problemima, da ne moraju uvek isto da misle, ali da su prijatelji i da ga veoma pogađaju kampanje koje se vode protiv njega (Nikolića) i njegove porodice.

Na pitanje da li može da ga zaštiti od tih napada, Vučić pita kako to može da uradi kada je i njegovog brata "izubijala policija" a onda se "neki smeju i kažu gde mu je lična karta".

"Neka nas udaraju, mi smo tu da primamo udarce, naše je da brinemo o Srbiji", ističe Vučić i primećuje da se sada priča i o tome kako mu je brat bio u Mionici.

Kako kaže, nije brata postavio ni na kakvo visoko mesto niti je ikakav funkcioner, kao što je lider DS-a postavio svoju sestru u ambasadu u Italiji iako nije znala italijanski jezik.

Na pitanje o poverenju Ivici Dačiću, Vučić ističe da SNS ima lagodnu većinu u parlamentu i dodaje da dok je Ivica Dačić u vladi znači da uživa njegovo poverenje.

"Ako u vladi ne bude - značiće da više ne uživa to poverenje", kaže Vučić.

Foto: Aleksandar Jovanovic

Premijer Vučić najoštrije osuđuje napad na odbornika DS-a u Mionici tokom održavanja prevremenih lokalnih izbora i poručuje da to više nikada ne sme da se ponovi.

"Kao predsednik vlade to neću dozvoliti i za to neko mora da odgovara. To nikada i nigde ne sme da se dogodi", kaže Vučić i dodaje da je zbog toga trebalo još juče oštrije reagovati.

Šešelja trebalo da puste i ranije

Premijer Srbije Aleksandar Vučić kaže da se nije čuo sa liderom radikala Vojislavom Šešeljom posle njegovog puštanja iz Haškog tribunala, mada ne bi imao problem da to učini.

Vučić navodi da se kao predsednik Vlade trudio da štiti srpske građane u Hagu i da je Vlada Srbije dala sve što je od nje traženo.

"Poštovali smo njegovu (Šešeljevu) volju i zahteve kako da se odnosimo prema onome što je Haški trubinal radio, jer je naše da pošutjemo naše građane i za svakog građanina tako radimo", navodi Vučić.

Na pitanje da li očekuje da iz Haškog tribunala stigne zahtev za hapšenje lidera radikala i njegovo vraćanje u Hag, Vučić kaže da ne očekuje takav scenario.


"Voleo bih da vidim da neko dođe s takvim zahtevom pa da ga pitam šta ste to radili i da nam to objasni", rekao je Vučić.

Na pitanje da li je neuvođenje sankcija Rusiji razlog da Šešelj iz Haškog tribunala bude pušten u Srbiju, Vučić ističe da ne želi da se bavi tim pitanjem.

Prema njegovim rečima, na to pitanje trebalo bi da odgovore oni koji su ga pustili, kao i na pitanje zašto ga nisu pustili ranije.

"Ako je bilo razloga za puštanje, trebalo je ranije da ga puste", zaključuje Vučić.